Hlavné mesto dlhodobo trápi akútny nedostatok nájomných bytov. Zmeniť to majú rozbehnuté spolupráce so súkromným sektorom, získanie štátnych dotácií aj výstavba vo vlastnej réžii, približuje viaceprimátorka Lucia Štasselová, ktorá má na magistráte nájomné bývanie v Bratislave na starosti.

Téma nájomných bytov rezonovala už v predvolebnej kampani a aj nová vláda deklaruje, že chce s touto oblasťou pohnúť. Vnímate to realisticky?

To, že téma bola súčasťou kampane, sa javí ako posun. Či objektívny, to si zatiaľ netrúfam hodnotiť – o potrebe podpory nájomného bývania hovorili doteraz všetky vlády. V rámci kampane som mala dve verejné diskusie so Štefanom Holým, teraz už podpredsedom vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie, ktorý pokrýval agendu nájomného bývania v strane Sme rodina. Tá napokon získala ministerstvo dopravy a výstavby, kam táto téma patrí. S pánom Holým sme sa dostali do názorového nesúladu. Tvrdila som, že ich pôvodne prezentovaný model s desaťtisíckami bytov, ktoré štát rýchlo postaví, nie je realizovateľný. Z dvoch dôvodov – ani renomovaní ekonómovia nepotvrdili reálnu možnosť vytvoriť štátny podnik, ktorý by bol vyčlenený z verejných zdrojov. Druhý spor sa týkal pozemkov. Keď som sa explicitne pýtala, či počítajú s vyvlastňovaním, povedali, že áno. Bratislava nemá dostatok vlastných pozemkov, štát ich na území mesta má ešte menej. Vyvlastňovanie vidím ako problém, možné je len vo verejnom záujme a za trhovú cenu. Opäť nie je jasné, kde by na to štát zobral peniaze.

Vízia s desaťtisíckami bytov sa napokon korigovala. Viete, aký je reálny plán v tejto oblasti? Hovorili ste už s novými ľuďmi na ministerstvách?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa