Ešte pred dvomi rokmi v prieskume Združenia miest a obcí Slovenska viac ako dve tretiny respondentov zo slovenských samospráv priznali, že o smart city majú iba čiastočné informácie, a pätnásť percent dokonca o téme nevie vôbec nič. Štvrtina respondentov, ktorí túto agendu poznali, ju nepovažovala za dôležitú alebo sa k nej nevedela vyjadriť.

Novší prieskum o zavádzaní technológií na zinteligentnenie miest zatiaľ neexistuje, ale podľa viacerých aktivít a iniciatív samospráv z ostatných dvoch rokov je zjavné, že predstavitelia miest a obcí sú dnes o koncepte smart cities nielen lepšie informovaní, ale viacerí týmto smerom podnikajú konkrétne kroky.

Tri body záujmu

Úsilie slovenských miest sa v zavádzaní inteligentných riešení sústreďuje prevažne na tri oblasti. Prvou je doprava vrátane parkovania. Napríklad Nitra rozbieha systém na sledovanie aktuálnej obsadenosti parkovísk cez mobilnú aplikáciu. Nové Zámky zase pracujú na vylepšení svetelnej signalizácie. Cieľom je, aby sa semafory prispôsobovali hustote premávky, časom sa automaticky synchronizovali a zvyšovali tak priepustnosť ulíc.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa