Mestá a obce na Slovensku už tušia, že tento rok bude oveľa horší ako minulý. Vlani sa im darilo zvyšovať príjmy a dokonca tvoriť rezervy. Príjmy im zoseká nútená karanténa miestnej ekonomiky pre pandémiu koronavírusu. Niektoré už aktualizujú rozpočty na tento rok. Samozrejme, smerom dole.

Hlavný výpadok príjmov bude najmä pri podielových daniach, ktoré dostávajú mestá od štátu z príjmov fyzických osôb. Ľudia prichádzajú o prácu, znižujú sa mzdy, takže aj táto daň bude klesať. O koľko to bude, sa ešte len odhaduje, ale predbežne pôjde o pokles v desiatkach percent. Najväčšie sídla, ako je Bratislava a Košice, môžu prísť o desiatky miliónov eur. V menších mestách môže ísť o milióny eur.

Presné čísla ešte nedokážu predpovedať ani odborníci, ani mestá a obce. Čakajú na oficiálnu daňovú prognózu. Ministerstvo financií by ju mohlo zverejniť na konci apríla.

SR Prievidza koronavírus opatrenia rúškomat TNX
Neprehliadnite

Mestá zháňajú rúška, kde sa dá, aj za veľa peňazí. Na štát sa nespoliehajú

Odhady prepadov

Najlepšiu predstavu o prepade podielových daní má Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). V odhade z marca počíta s troma scenármi vývoja. Pri prvom, optimistickom, by prišlo k prepadu HDP o 1,3 percenta. Druhý scenár predpokladá prepad výkonu ekonomiky o päť percent s opatreniami proti šíreniu koronavírusu na dva mesiace. Ten najpesimistickejší ráta s poklesom HDP o desať percent a s karanténou ekonomiky na tri mesiace.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa