Zelené parky v mestách boli dlhé roky v úzadí záujmu kompetentných a často mali podobu zanedbaného dedičstva socializmu. V posledných rokoch sa karta začína obracať. Parky sa nielenže revitalizujú a rekonštruujú, ale začínajú sa objavovať aj nové. Parky v mestách sa stávajú „in“. A vôbec nezáleží na tom, že sú často len nástrojom v predvolebnom boji.

Zmena myslenia

Aj keď sa správy o revitalizácii parkov objavujú sporadicky dlhé roky, ich frekvencia v poslednom období vzrástla. Podpísala sa pod to kombinácia viacerých faktorov. Mestá či obce zvyknú argumentovať novým nastavením priorít i čerstvým vetrom vo vedení. „Filozofia sa mení, keďže sa do vedenia samospráv dostali noví ľudia a s novými ľuďmi prichádzajú aj nové nápady,“ myslí si starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík.

Ochota samospráv revitalizovať verejné priestranstvá bola viditeľná vždy, brzdili ju však finančné možnosti. „Nie je v silách samosprávy, aby zabezpečila revitalizáciu verejných priestranstiev, ktoré boli roky zanedbané. Napríklad len na rekonštrukcie ciest a chodníkov by sme potrebovali 24 miliónov eur,“ opisuje základnú brzdu rozvoja R. Števčík.

Mestá znovu objavujú parky, pozrite si nové projekty

Ružinovský bulvár Zdroj: A1 Architecture

Staré Mesto opravu komunikácií financuje zo svojho. „V prípade verejných priestranstiev hľadáme podporu finančne zdatných partnerov, ktorí majú financie, ale aj potrebné know-how,“ vysvetľuje princíp financovania zelených parkov starosta. Je pritom logické, že tieto kritériá spĺňajú najmä developerské skupiny.

Príklady, kde uplatnili takýto prístup, by sme však našli aj v iných mestských častiach Bratislavy. Azda najznámejším je Park Andreja Hlinku v Ružinove. Projekt s rozpočtom 1,2 milióna eur zaplatili najmä delevoperi. „Postupne sme oslovovali spoločnosti, ktoré v Ružinove pôsobia, stavajú alebo niečo rekonštruujú, či by neprispeli na rekonštrukciu parku, lebo v rozpočte na to nemáme toľko peňazí. Som rád, že sa nám podarilo dohodnúť s viacerými firmami a výsledkom je, že máme zabezpečenú väčšinu prác,“ vysvetľoval pred troma rokmi ružinovský starosta Dušan Pekár.

Na park pozdĺž Ružinovskej ulice sa „poskladali“ takmer všetky známe mená zo sektora. Prispeli J&T Real Estate, Ballymore, Penta Investments, Ružinovská 1, Metrostav a Bolipolis. Až na J&T Real Estate mali vtedy všetky firmy v mestskej časti projekty alebo pozemky. Čas pritom ukázal, že aktivity v mestskej časti rozbehol aj tento developer.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa