V tomto roku mestá a obce zvyšovali dane z nehnuteľností len minimálne. Napríklad za domy sa daň zvýšila priemerne o necelé percento. Majitelia bytov si priplatia priemerne o 1,1 percenta viac než minulý rok. To, že dane nešli skokovo hore, je pochopiteľné vzhľadom na pandemickú situáciu. Mestá nechcú priťažovať firmám ani obyvateľom. Keď sa však pozrieme na dlhší časový horizont, dane vzrástli významne. Od roku 2004 stúpli dane z rodinných domov o 234 percent a dane z bytov o 235 percent.

V koronakríze rozpočty miest a obcí trpia. Na jednej strane majú zvýšené náklady, nielen na testovanie, a na druhej strane znížené výnosy napríklad z podielových daní, ktoré sú nadviazané na príjmy bežných ľudí. Preto by sa zvýšenie daní z nehnuteľností zdalo ako logické riešenie v ťažkých časoch.

Samosprávy však argumentujú tým, že dane z bytov či domov ani tak netvoria veľkú časť ich rozpočtu. Keby k tejto dani pridali poplatky za rozvoj či dane z nehnuteľností pre firmy, rozpočet by sa im mohol zvýšiť. Len na ilustráciu, podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Petra Serinu Bratislave priniesol v roku 2019 poplatok za rozvoj devätnásť miliónov eur.

Na snímke pohľad na Bratislavu z budovy Národnej rady (NR) SR 3. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Vyššie dane z domov by mohli zvýšiť lokálpatriotizmus

Regionálne rozdiely

Na Slovensku stále platí, že v daniach z nehnuteľností sú obrovské regionálne rozdiely. Napríklad majiteľ modelového bytu s plochou 70 štvorcových metrov s garážou v Košiciach zaplatí na dani 95 eur za rok, čo je najviac na Slovensku. V bratislavskej mestskej časti Staré Mesto je to 90 eur ročne.

Naopak, kto má porovnateľný byt v Medzilaborciach, vyjde ho na daniach len necelých osem eur, uvádza analýza Podnikateľskej aliancie Slovenska. 

Za modelový rodinný dom zaplatí najviac obyvateľ bratislavského Starého Mesta, a to 216 eur za rok. Majiteľ rodinného domu v Medzeve zaplatí necelých dvadsať eur ročne. Aj medzi krajskými mestami sú dosť veľké rozdiely v dani za dom. Napríklad v Žiline majiteľ domu zaplatí 128 eur za rok, ale v Prešove 94 eur a v Nitre len 88 eur.

Tento rok zmenilo dane z nehnuteľností desať miest. Najviac stúpli dane v Bardejove, priemerne o 38 percent. Výrazné zmeny pocítia aj obyvatelia v Topoľčanoch, kde sa zvýšili najmä dane za byty a nebytové priestory, a to o viac ako 87 percent.

Primátorka Topoľčian Alexandra Gieciová to vysvetľuje stabilizáciou vlastných príjmov mesta, keď dane za byty boli dlhodobo veľmi nízke. Mesto zároveň zjednotilo sadzby dane za byty, ktoré boli nižšie než sadzby za rodinné domy.

Daň z bytov stále nie je významný príjem miest. Za minulý rok do rozpočtu Topoľčian z tejto dane pritieklo len necelých 100-tisíc eur, čo je len 0,43 percenta z bežných príjmov mesta. Zopár miest tento rok dokonca niektoré zo svojich daní z nehnuteľností znížilo. Napríklad Detva osekala dane na nebytový priestor o 83 percent. Brezno znížilo dane za ostatné stavby o polovicu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa