Donedávna sa o elektromobiloch hovorilo ako o autách na krátke trasy, ale v prípade EQS to vôbec neplatí. Bez problémov dokáže po diaľnici prejsť 400 až 500 kilometrov na jeden záťah. To už je porcia, počas ktorej dobre padne prestávka, ktorú možno využiť na ďalšie dobíjanie. Mercedes-EQ predznamenáva, čo sa stane aj pri iných elektromobiloch. Dojazd o pár rokov nebude témou.

S EQS sme pri teste po slovenskej D1 prešli v rámci jedného dňa 500 kilometrov tempom 130 km/h a spotreba sa ustálila na hodnote 25,4 kWh/100 km. Pri jej posudzovaní treba mať na mysli luxus a komfort ponúkaný týmto vozidlom, ktorý sme využívali bez kompromisov vrátane jeho dynamiky.

Preto spomínaných 25 kWh možno považovať za viac než slušný výsledok. Pri rýchlosti 110 km by spotreba klesla na niečo medzi 21 až 22 kWh/100 km. Vzhľadom na veľkosť vozidla to sú vynikajúce hodnoty.

Elektromobily sa tradične považujú za optimálne dopravné prostriedky na krátke trasy, kde dosahujú vynikajúcu spotrebu. To však platí iba od istej teploty. Každý elektromobil – a EQS nebol výnimkou – trpí v zime zvýšenou spotrebou prinajmenšom na prvých desiatich kilometroch, teda kým sa zahreje akumulátor a ďalšie dôležité komponenty vozidla.

Paradoxne teda EQS pri ranných jazdách okresnými cestami a mestskými ulicami, kde sú nároky na pohon tradične najnižšie, dosahoval spotrebu až 29 kWh/100 km. Po dosiahnutí optimálnych pracovných teplôt apetít po elektrickej energii klesol aj o 10 kWh/100 km.

Zvýšené energetické nároky môže vodič čiastočne eliminovať tým, že si v aute, respektíve aplikácii Mercedes Me, nastaví čas odjazdu a vozidlo sa vyhreje ešte v čase, keď bude pripojené na nabíjačke.

Riadená zadná náprava

Prekvapivo najväčšou slabinou EQS bolo domáce nabíjanie. Z neznámeho dôvodu si vozidlo z domácej siete bralo elektrickú energiu iba výkonom 1,8 kW. Podstatne lacnejšie elektromobily nemali problém z rovnakej zásuvky odoberať elektrinu výkonom 2,6 kW.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa