Imponoval mi svojím akčným vzhľadom, športovou architektúrou zóny vodiča aj kvalitou použitých materiálov v interiéri. Jeho malý diesel vtedy zaznamenal rekord v úspornosti v rámci TREND testov, pochválil som tiež riadenie aj komfortný a stabilný podvozok. Aj keď som mu vyčítal málo pohodlia na zadných sedadlách a skromný kufor, v porovnaní so svojím kontroverzným predchodcom vyzeral ako z inej planéty. Konečne konkurencieschopná zbraň voči Audi A3 a BMW1.

Dnes mienim vyprobovať Mercedes-Benz A 200 po najnovšom generačnom reštarte. Bude to mať oveľa ťažšie, lebo porovnateľná báza už nie je prešľap, ale úspešný model, ktorý hral vo svojej triede najvyššiu ligu.

Mercedes A200: súperov valcuje aerodynamikou i spotrebou

Mercedes-Benz A 200 Zdroj: Daimler

Evolúcia s výhradou

Tentoraz dizajnéri rozohrali svoj part na väčšej ploche. Nové áčko je dlhšie, vyššie aj širšie a má aj o 30 mm dlhší rázvor. Nie som síce presvedčený, že mu najviac pasuje práve polárna biela, ale môže byť. Po redukcii ostrých hrán a prelisov mi pripadá zjavne uhladenejší, elegantnejší, hodnotnejší. V disciplíne aerodynamika predstavuje dokonca absolútnu špičku vo svojej triede (cx 0,25).

Tou však bola tiež predchádzajúca generácia, aj keď na nižšej úrovni vtedajšieho poznania. Na druhej strane, všetky spomenuté prívlastky trochu vytlačili akčnosť zjavu, čo mi nie celkom konvenuje.

Aj dlhší zadný previs musím stráviť ako obeť praktickosti. Preto som rád, že zovňajšok okorenili uhrančivejšie svetlomety s ako britva ostrým svetelným LED podpisom a bohato odvetraný predok, čo však už je aj pečať exteriérového balíka AMG Line, bez ktorého by som nové áčko (ani staré) nebral. Patrí totiž k nemu tiež znížený podvozok, fotogenické osemnástky, rozšírené prahy, onakvejší zadný nárazník a priznané výfukové hrdlá.

Už to síce nie je láska na prvý pohľad, ale dizajnová evolúcia, ktorú aj so spomenutými výhradami beriem. Najmä kvôli väčšiemu batožinovému priestoru z pôvodných 341 na 370 litrov. Áčko ho vážne potrebovalo.

Šoková terapia

Usadám za volant, a ak by som nebol vopred informovaný, zažijem kultúrny šok. Mať tak 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa