Svet by mohol čeliť najväčšiemu šoku pri dodávkach ropy za uplynulé desaťročia, keďže jedného z kľúčových exportérov komodity, Rusko, zasiahli sankcie za jeho inváziu na Ukrajinu.

Upozornila na to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Svoju prognózu globálneho dopytu po rope v roku 2022  znížila s odôvodnením, že prudký nárast cien komodít a sankcie proti Rusku „výrazne stlačia globálny hospodársky rast“.

V mesačnej správe  IEA skonštatovala, že globálne energetické trhy sa ocitli na križovatke, pričom hrozí najväčšia dodávateľská kríza za celé desaťročia. A hoci je príliš skoro na prognózy, kríza môže viesť k trvalým zmenám na energetických trhoch.

Aj keď sa sankcie voči Rusku netýkajú energií, veľké ropné spoločnosti, obchodníci, lodní dopravcovia a banky „vycúvali z obchodovania s touto krajinou“, pripomenula IEA. Zároveň USA a Británia oznámili vlastný zákaz dovozu ruskej ropy.

Uvedené rozhodnutia a perspektíva rozsiahleho prerušenia ruskej ťažby v dôsledku sankcií vyvoláva obavy z globálneho šoku v dodávkach ropy. Agentúra uviedla, že ruská produkcia ropy by mohla od apríla klesnúť o tri milióny barelov denne. Objavili sa však podľa nej aj „nepatrné náznaky zvýšenia dodávok z Blízkeho východu alebo výrazného prerozdelenia obchodných tokov“.

IEA korigovala smerom dolu prognózu rastu dopytu po rope v tomto roku o takmer milión barelov denne, takže by mal stúpnuť o 2,1 milióna barelov na celkových 99,7 milióna barelov denne.

Kadri Simsonová
Zdroj: TASR/AP
Kadri Simsonová

EÚ prepojila svoju elektrickú sieť s Ukrajinou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa