Priznal, že bol členom skupiny, ktorá prepadla prezidentovho syna a odovzdala ho ďalším príslušníkom SIS na prevezenie do Rakúska. Na začiatku tohto roku Ľ. Kosík poslal denníku aj rozsiahle vyhlásenie.

Dvaja bývalí vyšetrovatelia kauzy zavlečenia M. Kováča sa teraz nevedia zhodnúť, či Kosíkovo svedectvo prináša v prípade aj niečo nové.

Dosah na dôkaznú situáciu

Peter Vačok, ktorý viedol vyšetrovanie v septembri a októbri 1995, teda dovtedy, kým Vladimír Mečiar, vtedajší premiér, a Ivan Lexa, vtedajší riaditeľ SIS, nepresadili jeho odvolanie, sa domnieva, že „Kosík bol jeden z vykonávateľov, a teda málo významný človek“. Exvyšetrovateľ Vačok pochybuje o tom, že „Kosík bol osobou, ktorá bola priamo riadená vedením SIS, prípadne nejakým členom vlády“.

Jozef Šátek, ktorý šéfoval vyšetrovaniu prípadu po novembri 1998, keď nastúpila prvá vláda Mikuláša Dzurindu, s tým nesúhlasí. Podľa neho má nová výpoveď Ľ. Kosíka dosah aj na celkovú dôkaznú situáciu. Pretože J. Šátek dôverne pozná obsah celého – vyše 22-tisícstranového – vyšetrovacieho spisu, predpokladá, že „Kosík mal možnosť sa aj následne dozvedieť, kto a akým spôsobom riadil a organizoval celú akciu, teda spoznať celú riadiacu vertikálnu štruktúru i personálne obsadenie v jednotlivých fázach zločinu zavlečenia“.

Pre posúdenie toho, kto má v tomto spore dvoch bývalých vyšetrovateľov pravdu, alebo v čom ju má jeden viac ako ten druhý, je potrebné pripomenúť základné fakty.

Obžaloba sa posilňuje

Krajská prokuratúra v Bratislave už v novembri 2000 podala na okresný súd obžalobu na trinástich obvinených, lebo sa podľa prokurátora Michala Serbina dopustili viacerých trestných činov – od zneužívania právomoci verejného činiteľa cez trestný čin zavlečenia do cudziny a trestný čin vydierania až po trestný čin nadržovania. Keďže obžaloba je prístupná na internete, aj vďaka nej vieme, že zavlečenie prezidentovho syna do cudziny malo niekoľko fáz, ktoré na seba nadväzovali.

Príslušníci SIS najskôr M. Kováča mladšieho sledovali – jedným z nich bol aj Oskar Fegyveres. Iná skupina potom prezidentovho syna prepadla na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy. Členom tejto skupiny bol Ľ. Kosík. Ďalšia dvojica príslušníkov SIS priviezla prezidentovho syna, ktorý bol v bezvedomí, pred policajnú stanicu v Hainburgu. V obžalobe sú spomenuté početné svedectvá a dôkazy, potvrdzujúce tento priebeh udalostí.

Kosíkovo svedectvo môže zmeniť dôkaznú situáciu v neprospech hlavného obžalovaného a jeho podriadených

Na to, aby bolo jednoznačne preukázané, že skupina, ktorú zorganizoval obvinený Michal Hrbáček, prepadla prezidentovho syna a donútila ho, aby presadol do iného auta, nie je osobné svedectvo Ľ. Kosíka nevyhnutné. Vyšetrovatelia získali 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa