Budú maturity, a ak áno, ako budú prebiehať? Aké známky dostaneme na vysvedčení, keď je vyučovanie prerušené na neurčito? Budú učitelia a školy zisťovať, čo sme sa naučili doma? Za akých okolností ma prijmú na vysokú školu? Odpovede na desiatky otázok, ktoré trápili študentov stredných škôl od vypuknutia koronakrízy, sú v súčasnosti jasnejšie. TREND sa pozrel na konkrétne detaily tohtoročného priebehu maturít.

Hodnotí sa celé štúdium

Maturitné skúšky tento rok vôbec nebudú. Už v marci ministerstvo zrušilo externú časť maturity, ktorú písali všetci maturanti, a písomnú formu internej časti, známu ako sloh. Ochranné a preventívne opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu vírusu na území Slovenska, napokon viedli ministra školstva Branislava Gröhlinga aj k zrušeniu ústnej časti.

To však neznamená, že študenti končiaci štúdium na strednej škole nezískajú záverečný dokument, ktorý im osvedčuje zvládnutie štúdia a je potrebný na prijatie na vysokú školu. „Interná časť maturitnej skúšky vrátane teoretickej časti a praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky sa vykonáva administratívne,“ uvádza ministerstvo školstva doslovne v tlačovom vyhlásení. V preklade to znamená, že študenti dostanú maturitné vysvedčenie, ale bez tradičného skúšania a overovania vedomostí a zručností.

Akú známku teda študent získa, keďže ho vôbec nepreskúšali, a to žiadnou formou? Keďže externá forma padla, školy a pedagógovia majú možnosť hodnotiť len doterajšie výsledky v škole. Budú teda počítať priemer získaných známok z predmetu – koncoročné známky zo všetkých ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov. Osemročné gymnáziá do priemeru známok započítajú koncoročné známky z posledných štyroch ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov.

Ministerstvo pritom nariadilo školám hodnotiť a zaokrúhľovať výsledné známky nadol v prospech študentov. Ak im totiž vyjde priemer do 1,5 vrátane, majú priznať jednotku, ak do 2,5 vrátane, tak dvojku a tak ďalej. „Ak žiak s priemerom súhlasí, v tom momente v podstate zmaturoval,“ vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa