Kabinet Igora Matoviča ukázal svoj program na poslednú chvíľu. Nová vláda na to mala tradičných tridsať dní od vymenovania, no bezpochyby v ťažších podmienkach, ako mali predchádzajúce garnitúry. Do finálnej podoby sľubov sa dostali aj ambiciózne plány v oblasti sociálnej politiky. Koaličná štvorka si však v niektorých sľuboch protirečí, zabudla na pandémiu aj časované bomby, ktoré tu ostali po predchádzajúcej vláde.

V programe chýba riešenie minimálnej mzdy. Tá sa od januára nielenže skokovito zvýšila, ale zmenil sa aj jej výpočet. Od budúceho roka sa bude počítať ako 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. V čase koronakrízy tak bude kopírovať mzdu z obdobia ekonomického rastu. To môže spôsobiť problémy najmä v menej rozvinutých regiónoch, v ktorých firmy na zvýšené mzdové náklady nezarobia.

Vláda chce meniť dôchodky a podporiť rodinu
Neprehliadnite

Reforma aj nové príspevky. Vláda chce meniť dôchodky a podporiť rodinu

Problém môže vzniknúť aj so zamestnanosťou pri nízkokvalifikovaných či dlhodobo nezamestnaných ľuďoch. Tí budú napríklad pre malého podnikateľa na východe Slovenska jednoducho pridrahí. Prepúšťanie počas pandémie môže tento problém ešte väčšmi prehĺbiť.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa