Už pred dvomi týždňami sľúbil, že predstaví daňovo-odvodovú reformu, a potom zmizol. Ľudia odvtedy čakajú, kedy im minister financií Igor Matovič kľúčové témy týkajúce sa daní a odvodov, ktoré opäť chystá utajene, vysvetlí. Dostali však len nepriamy odkaz, že možno budú platiť vyššiu daň z pridanej hodnoty, vyššie dane z príjmov a zrušia im mnohé výhody.

Minister to všetko označil za blud, kým ho možno sám napokon nevyhlási za pravdu. Kde by inak mohol „vziať peniaze na naplnenie štátnej kasy a nekradnúť“? Daňový systém podľa neho nevie reagovať na dlhodobé výzvy dostatočne pružne a je čoraz menej konkurencieschopný. Preto ho chce zmeniť v rámci takzvaného veľkého tresku.

Slovné udičky

Ako pred voľbami sľuboval transparentnosť v komunikácii, tak sa jej po voľbách vyhýba a hádže slovné udičky, aby zistil, aké budú reakcie na jeho daňové zámery u skutočne obyčajných ľudí spod Hradu. Takisto musí zabezpečiť, aby niekto zaplatil miliardy eur, ktoré štát za posledné mesiace minul. Jedno je isté: najviac na to doplatia malí a strední podnikatelia, ktorým sa štát chystá zobrať úľavy.

Doteraz je známe len to, že znižovať sa bude zaťaženie práce a zvyšovať sa budú dane z majetku a zo spotreby. Aká bude ich kombinácia, v akom pomere sa niekde dane znížia a inde, naopak, zvýšia, nikto netuší. Celkový výnos z daní a odvodov v posledných rokoch podľa rezortu financií nekopíruje vývoj makroekonomického prostredia a presne to vraj treba zmeniť, uvádza sa v pláne obnovy. O to sa má postarať avizovaný daňový mix. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa