Ideme do veľmi ťažkej zimy, s týmito slovami otvoril tlačovú konferenciu premiér Igor Matovič v utorok minulý týždeň. Avizoval stretnutia s predstaviteľmi najviac postihnutých subjektov. V piatok už bolo rozhodnuté. Otváranie reštaurácií, barov a kaviarní pri splnení podmienky komunitného testovania sa nekoná.

Od 16. novembra sa teda otvorili kiná, divadlá, športoviská a kostoly. Podmienkou je, že ich kapacity budú môcť byť naplnené len do polovice. Nižšia hokejová a futbalová liga bude zatiaľ bez divákov. Plavárne a fitnescentrá budú dostupné pre šesť osôb, jedna osoba musí mať pre seba vyhradených 15 štvorcových metrov. Gastrosegment ostáva bez zmeny.

Kríza sa nekončí

Ak by sa odrazu umožnila prevádzka hotelom, reštauráciám, športoviskám, kinám, divadlám aj kostolom, nárast pandémie sa môže podľa slov odborníkov zdvojnásobiť.

Podmienkou na postupné uvoľňovanie opatrení bol ešte na začiatku lockdownu pokles sedemdňového kĺzavého mediánu novonakazených pod 500. Koncom minulého týždňa sa nachádzal na úrovni 2 024. Minister zdravotníctva Marek Krajčí naznačil, že sme na dobrej ceste, hoci pri súčasnom uvoľnení pravidiel sa na číslo 500 tak skoro nedostaneme. „Dobré správy pre náš sektor zatiaľ nie sú známe. Kríza sa tak skoro neskončí,“ konštatoval pre TREND Ján Laš z iniciatívy Zachráňme gastro!

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa