Streda minulého týž-dňa sa stala pre slovenské zdravotníctvo mementom. O jedenástej dopoludnia zamestnávateľské asociácie združujúce pracovníkov v zdravotníctve usporiadali urgentnú tlačovú konferenciu. Snažili sa apelovať na dramaticky sa zhoršujúcu situáciu v zdravotníctve. Dôležitých výstupov bolo niekoľko.

Tri rany

Po prvé, ministerstvo zdravotníctva s nikým nekomunikuje. Práve v časoch nevídanej epidemiologickej situácie väčšine zdravotníckych zariadení chýbajú usmernenia, čo robiť. Štátne inštitúcie ich zavalili vzájomne si odporujúcimi nariadeniami a požiadavkami, no realizovať ich je prakticky nemožné. Dobrým príkladom je zoznam ochranných pomôcok, ktoré si majú zabezpečiť ambulantní lekári. Veľká časť z nich je nielen nedostupná, ale pre súkromné osoby aj nepredajná.

Po druhé, nedodržiavajú sa ani prijaté nariadenia ako napríklad pandemický plán. Podľa slov Mariána Petka, šéfa Asociácie súkromných nemocníc Slovenska, sa už minimálne dvanásťkrát stalo, že koncové štátne nemocnice odmietli prijať pacientov s covidom. To je podľa neho rovnaká situácia, aká vznikla v Lombardsku. Tam sa pacienti s covidom neizolovali do osobitných zariadení, čím sa vírus rozniesol po všetkých nemocniciach. Onedlho skolabovali. Táto nesystémovosť a absencia krízového riadenia nemocníc je prítomná aj na Slovensku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa