Z politického hľadiska sa strana OĽaNO vyprofilovala ako konzervatívna kresťanská strana. Z ekonomického hľadiska sa začína čoraz viac profilovať ako socialistická strana. Svedčí o tom viacero krokov smerujúcich k jednej štátnej IT spoločnosti, jednej lekárenskej distribučnej spoločnosti či jednej zdravotnej poisťovni. To všetko na úkor trhového prostredia a slovenských podnikateľov.

Silný štátny paternalizmus je aj pre niektorých voličov OĽaNO prekvapením, no premiér Igor Matovič za posledného pol roka pomerne významne odkryl svoju ideológiu. S tým, ako na Slovensko prídu nové zdroje z Európskej únie, rastie aj snaha o zavedenie reforiem posilňujúcich rolu štátu.

Superodvod a superpoisťovňa

Denník N minulý týždeň napísal, že premiér Igor Matovič začal v OĽaNO aj pred niektorými kolegami z koalície hovoriť o zlúčení výberu zdravotného a sociálneho poistenia a zavedení jedného sociálno-zdravotného odvodu. Štátna Sociálna poisťovňa by sa zlúčila so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorá by zrejme ešte predtým prebrala všetkých poistencov súkromných zdravotných poisťovní.
Peniaze by sa tak najprv zbierali do spoločnej kasy a potom sa posielali do fondov sociálneho a zdravotného poistenia.

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš podľa denníka tvrdí, že detaily plánu ešte neexistujú. Nie je to prekvapujúce vzhľadom na to, že na svete neexistuje krajina, kde by bola zlúčená inštitúcia sociálneho a zdravotného poistenia. Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac, ktorý reformu zdravotného systému realizoval, tvrdí, že zdravotná a sociálna poisťovňa majú radikálne odlišné funkcie. Ich zlúčenie by bolo nelogické.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa