Moc deformuje charaktery. To, že bráni manželku a jej súkromie, je síce v poriadku, ale to, že sa amatérsky snaží zavádzať verejnosť a svojich voličov, je už za čiarou.

O fungovaní dlhopisového trhu vedia Slováci málo, finančná gramotnosť sa u nás zanedbáva. Svedčí o tom aj investovanie manželky I. Matoviča. Nakupovať „výhodné“ zmenky Arcy Investments v apríli a máji, keď už u nás zúrila koronakríza a Arca spustila zúfalú kampaň na predaj zmeniek s výnosom vyše šesť percent, je viac než odvážne. Risk je zisk, ale pri investovaní platí, že na padajúcej vlne sa zvezú len najskúsenejší surfisti. Pavlína Matovičová surfovať na rozbúrenom finančnom mori nevedela, ale pridala sa k davu.

O zamotanej štruktúre finančnej skupiny Arca Capital toho veľa nevie ani premiér. Alebo to len predstiera. Keď argumentoval, že jeho žena nemala v Arce Capital ani euro, zjavne zavádzal. Emitentom zmeniek bola síce Arca Capital Funding, ale to je len dcérska firma Arcy Investments, ktorá je ručiteľom zmeniek a je kapitálovo previazaná s Arcou Capital. Stačí si otvoriť obchodný register a je to jasné.

Je však jedno, v akej dcére či vnučke Arcy mala premiérova žena zainvestovaných „len 600-tisíc eur“. Podstatné je, že to I. Matovič niekoľko dní zatajoval, zahmlieval a vyčkával. Vraj testoval vieru svojich koaličných partnerov a voličov. V koho, v seba? Nuž, viera v lídra Obyčajných ľudí sa podľa prieskumov vytráca aj medzi jeho voličmi. Voliči OĽaNO už asi zistili, že kým oni sú obyčajní ľudia, ich premiér taký obyčajný človek nie je. Keď sa nezaujíma, kam investovala manželka 600-tisíc eur, je to divné.

Navyše, ak je pravda, že o problémoch Arcy vedel už v čase, keď jeho žena kupovala dve zmenky, a zatajil jej to, nie je to dôkaz o oddelení politiky od rodiny, ale o nezodpovednosti k rodine. A rodina je základ štátu. Kto nevie manažovať rodinné úspory, ťažko zvládne riadiť štát. Slovensko potrebuje kvalitného krízového manažéra a nie premiéra, ktorý je aktívnejší na sociálnych sieťach než v riadení krajiny.

Opäť sa ukázalo, že I. Matovič krízy zvládať nevie. Hovorí príliš veľa, vysvetľuje nevysvetliteľné a zamotáva sa do toho. Aj teraz by bolo ľahšie priznať, že jeho žena mala v Arce presnú sumu peňazí, že si ju predčasne nevybrala, a punktum. Namiesto toho sme boli svedkami zatĺkania, obviňovania médií z klamstva a zmätočnej víkendovej tlačovky.