Ani predchádzajúce roky neboli príliš pokojné, ale v roku 2020 došlo na domácej politickej scéne k takým otrasom, aké si už dlho nepamätáme. A turbulentné obdobie sa nekončí. Rok 2021 sľubuje ďalšiu hojnú „pastvu“ pre politických komentátorov. Hlavnými protagonistami boli a ešte nejakú chvíľu ostanú tri postavy: Igor Matovič, Robert Fico a Peter Pellegrini. Nenápadne sa k nim približuje Richard Sulík. To sú politici, pre ktorých bol tento rok v nejakom ohľade prelomový.

Igor Matovič

Premiérova hviezda svietila najsilnejšie a teraz aj najrýchlejšie vyhasína. Svojský populista sa osem rokov pohyboval preferenčne medzi piatimi a jedenástimi percentami a ostatní ho skôr trpeli. No tesne pred voľbami vystrelil so svojím hnutím na 25 percent a celkom jednoznačne voľby vyhral.

Parlamentné voľby z konca februára ukázali jednu politickú zákonitosť: je jedno, aký kvalitný program napíšete, akých odborníkov privediete na kandidátku alebo koľko peňazí vrazíte do kampane, o úspechu vo voľbách rozhoduje predovšetkým to, či sa trafíte do momentálnych nálad v spoločnosti. Medzi voličmi existovala obrovská spoločenská objednávka na očistu verejného života, na potlačenie korupcie a práve matovičovci na ňu dokázali najvierohodnejšie reagovať. OĽaNO na tom už od svojho vzniku zakladalo celú svoju DNA a začiatkom tohto roka bolo len v správnom čase na správnom mieste.

Nový, prekvapujúci premiér sa chopil funkcie v neľahkom čase a vykonával ju najlepšie, ako vedel. Do svojho vládnutia a najmä komunikácie si však zobral staré zlozvyky z opozície a výsledkom je, že OĽaNO preferenčne padá, rovnako ako dôvera v premiéra. Ide o pozoruhodný príbeh priam rozprávkového úspechu a pádu v rekordne krátkom čase.

Napriek tomu sa OĽaNO môže pochváliť úspechmi v tom, na čom hnutiu od začiatku najviac záležalo. Rok 2020 urobil taký prievan v polícii, na prokuratúre či súdoch, akým sa zrejme nemôže pochváliť žiadna iná demokratická krajina na svete. Objemom to pripomína revolúciu v autokratických režimoch, po ktorej skončí za mrežami celá časť elity a nahradí ju nová. Až vznik novej Matovičovej vlády to umožnil. Po obžalobe bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského z korupcie je to už jasné. OĽaNO to dobre vie a bude sa z toho snažiť politicky profitovať. Či bude táto stratégia fungovať, závisí od toho, či a ako sa bude meniť spoločenská objednávka.

Robert Fico

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa