Štát chce vidieť každú vystavenú faktúru. Otázka je, či to skutočne pomôže znížiť daňovú medzeru pri výbere dane z pridanej hodnoty (DPH). Takisto je otázne, prečo si vláda radšej neposvieti na to, aby finančná správa komunikovala s firmami online obojstranne, keďže tie majú túto povinnosť už od roku 2018 a platitelia DPH od roku 2014.

Lenže to zrejme neprináša finančný osoh pre štát, ktorý chce všetko kontrolovať ešte viac ako doteraz a odhaliť „utajených“ podvodníkov. Bude mať na to aj viac kontrolných možností, ktoré chce vyvážiť menšími úpravami svojich systémov, ako napríklad pred pár dňami cez sprístupnenie saldokonta platieb voči správcovi dane. 

Štát nedokáže efektívne znížiť medzeru pri výbere DPH a myslí si, že to doženie cez projekt e-faktúr, kde budú dáta z faktúr sústredené v reálnom čase a systém prípadné neštandardné údaje dokáže vyhodnotiť. Niektorí podnikatelia to spochybňujú. Podvodníci totiž podľa nich často nevystavujú štandardné faktúry, ale idú na to sofistikovanejšími metódami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa