Často mi známi hovoria, že mám prácu snov. Nikdy som to nepočítal, ale odkedy sme s Julom Turčekom založili FutbalTour.sk, počul som to prinajmenšom tisíc ráz.

Vzhľadom na to, že je naša cestovná kancelária na trhu od roku 2011, je to celkom slušné skóre. Ale áno, viem, že mám mužský džob snov a vďaka nemu skvelý život.


Vysvetlím prečo. Futbalom žijem už od detstva. Bolo to v roku 1994, keď sa konali majstrovstvá sveta v Spojených štátoch. Vtedy puto medzi mnou a týmto športom zosilnelo. A to až do takej miery, že v čase, keď som skončil aktívnu kariéru futbalistu, odštartovala sa moja aktívna kariéra fanúšika.


Matej Očenáš: Mám mužský džob snov a vďaka nemu skvelý život

S Júliusom Turčekom (vľavo) sme kamaráti od detstva. 
Spolu sme vybudovali najväčšiu športovú CK na Slovensku. Zdroj: archív Mateja Očenáša

S Julom Turčekom, ktorý je od detstva môj najlepší kamarát, sme totiž začali za futbalom chodiť po celej Európe. Londýn, Barcelona, Miláno, Berlín... Je skvelé cestovať a spoznávať krajinu, vidieť legendárne futbalové štadióny a špičkový futbal. Čo je však návykové, to je atmosféra a s tým súvisiace emócie. Verte mi, tomu podľahnú aj ženy...


S Julom sme teda pravidelne podnikali v niečom, čo nás neskutočne bavilo – až si nás začali všímať ostatní ľudia. Najskôr kamaráti, potom kamaráti kamarátov a neskôr neznámi. Hoci sme sa v tomto štádiu nachádzali určitý čas, stále sme to nebrali ako možné budúce podnikanie, niečo, na čom bude raz stáť náš biznis.


Vlastne, uvedomiť si dieru na trhu, nájsť potenciál tohto segmentu a začať budovať špecializovanú cestovku nám trvalo niekoľko rokov. Pravda však je, že len plnenie našich futbalových snov na vybudovanie firmy nestačí. V prvých rokoch sme makali celé dni v kancelárii, po večeroch sme sa vzdelávali, čítali, chodili na prednášky a školenia, víkendy sme zasa trávili s klientmi na zápasoch.


Rada, ktorou sa riadim
Sme to, čo opakovane robíme. Povedal to Aristoteles a ja s ním súhlasím.


Rada, ktorú rád rozdávam

Či ste presvedčení, že niečo dokážete, alebo si myslíte, že to nezvládnete, v oboch prípadoch máte pravdu.


Výzva roku 2017

Neprežívať, ale každý deň si užívať. Lebo platí, že ako žijeme svoje dni, tak žijeme svoje životy.


Ako FutbalTour.sk rástol, delila sa aj práca, nastavovali sa procesy. Dnes si vďaka tomu užívam slobodu, ktorú mi firma umožňuje. Počas dňa si môžem ísť zašportovať, kedy len chcem, následne sa môžem stretnúť s kamarátmi a dať si pokojne dlhší obed. Teším sa však najmä na leto – keď sa zobudím do pekného dňa, vybavím najnutnejšie pracovné veci a idem sa na celý deň bicyklovať.

Verte mi, v lete – mimo futbalovej sezóny – sú takéto dni celkom štandardné. Plusom je i sloboda v cestovaní. Neobmedzuje ma počet dovolenkových dní, a keď organizujeme zájazd na miesto, kde som ešte nebol, zostanem tam pár dní navyše, užívam si novú kultúru, chute, vône. Jednoducho, spoznávam ďalšie futbalové mesto.


A jasné, že slobodu majú aj naši kolegovia. S Julom sme v tomto mali jasno od prvého momentu, keď sme spoluzakladali firmu – prácou sa chceme zabávať a vykonávať ju v príjemnom prostredí s kamarátmi, nie zamestnancami.


Na kamarátoch a dobrých vzťahoch stojí totiž celý FutbalTour.sk. Ale platí, že sa kamarátske vzťahy nezneužívajú, úlohy musia byť urobené stopercentne, no do toho, akým spôsobom sú urobené, sa nestaráme.


Takže si zhrňme, prečo mám džob snov. Futbalom žijem od detstva. Bez športu si neviem predstaviť svoj život. Cestovanie zbožňujem a aj s mojím najlepším priateľom Julom, s ktorým si absolútne vo všetkom veríme, sme založili spoločnosť, vďaka ktorej chodíme na tie najprestížnejšie futbalové zápasy. Dnes máme navyše šťastie, že tú neopísateľnú emóciu, ktorú na štadióne dostávame, prežívame v obkľúčení desiatok ľudí. Lebo tí sa rozhodli ísť na zápas s nami.


Tvrdí sa, že robota nie je všetko. Po tých siedmich rokoch, čo podnikám, si myslím, že keď sa práca prepojí s koníčkom, vášňou, kamarátmi a rodinou, žijete život, ktorý milujete.