Kedy ste najproduktívnejší? Ste ranné vtáča alebo radšej dokončujete projekty v noci?

Už roky sa budím v rovnakom čase (bohužiaľ aj keď nemusím), takže asi skôr ranné vtáča. No ak sa potrebujem sústrediť, tak uprednostňujem večer, keď ustane nával e-mailov, telefonátov a človek má hodinku-dve na nerušenú mozgovú činnosť. Je to únavné, ale stále to ešte dokážem.

Ako sa snažíte zladiť svoj pracovný život, aby netrpel ten osobný?

Toto je úloha, v ktorej nie som úplne úspešný. Vymysleli sme si mnoho rôznych spôsobov, ako ten pracovný deň predĺžiť. Osobne sa sústreďujem na víkendy, keď dávam aj mobil na ticho a snažím sa sústrediť na rodinu a priateľov – a nedvíham telefón.

Matej Bošňák: Irituje ma nedochvíľnosť a nedôslednosť

More ma neskutočne fascinuje a upokojuje. Asi aj preto, že ho nemáme. Spolu s manželkou sme si ho užívali aj na ostrove Koh Samui v Thajsku. Zdroj: Archív Mateja Bošňáka

Čo vás dokáže postaviť na nohy okrem kávy?

Káva musí byť, nič iné mi ráno ani nenapadne. Vraj je dobré cvičenie a studená sprcha, ale na to som nenabral odvahu, takže asi mi ostane len tá káva. Zvyčajne pri nej čítam správy, ktoré ma často dostanú do kolien, takže nasleduje druhá káva. Po tej som už zvyčajne použiteľný.

Akú zručnosť či schopnosť by ste si priali, ak by ste boli superhrdinom?

Jednoznačne lietanie. Je mi veľmi ľúto toho času, ktorý som strávil a trávim v dopravných zápchach. Ak by som vedel tento čas ušetriť, možno by som si konečne našiel nejaký koníček.

Akú prioritu vo vzdelávaní by ste si dali spätne, ak by ste mali zasa 18 rokov a boli v škole?

Mám technické vzdelanie a postupne som, aspoň dúfam, nadobudol ekonomickú a finančnú gramotnosť. Ak by som mal možnosť, možno niekedy na univerzite tretieho veku, strávil by som nejaký čas aj humanitnými odbormi alebo umením, keďže v tejto oblasti som dosť barbar. Rozlíšiť G dur a g mol viem, ale asi by som chcel vnímať tóny a farby aj inak. Kto ma pozná, vie, o čom hovorím.

Chceli by ste radšej dom na pláži alebo v horách?

Optimálne aj na pláži aj v horách a presúvať sa medzi nimi superhrdinskou schopnosťou lietať. More ma neskutočne fascinuje – asi preto, že ho nemáme – a upokojuje, ale k horám zasa inklinujem od detstva, keďže som veľa času strávil potulkami po Malej Fatre. Často si robím pánsku jazdu s niektorým mojim synom. Keďže rád hľadám a objavujem nové miesta, dom by som možno ani nechcel. Mne by najviac vyhovoval veľký karavan a túlal by som sa po svete bez trvalého pobytu.

Čo vás dokáže vytočiť do nepríčetnosti?

Na túto otázku by lepšie odpovedala moja manželka, ale tento príspevok má obmedzený rozsah. Irituje ma nedochvíľnosť a nedôslednosť, ale skutočne sa vytočím na veciach, ktorým sa potom sám čudujem. Snažím sa svoje reakcie kontrolovať a od múdrych ľudí sa učím neočakávať v rôznych situáciách od druhých ľudí výstup, aký by som vyprodukoval ja. Verím, že príde čas, keď ma nevytočí – a už vôbec nie do nepríčetnosti – nič.

Máte tip na luxusný zážitok za dostupné peniaze?

Pre mňa je luxus dobre sa vyspať, vypnúť, resp. stráviť čas preberaním iných ako pracovných tém. Chodievam s manželkou párkrát ročne na predĺžené víkendy niekde na Slovensku alebo do nejakej európskej destinácie s príjemnou klímou a dobrou kuchyňou. Takto prežité tri dni majú hodnotu dvoch týždňov.

Matej Bošňák (48)

je vedúcim partnerom spoločnosti EY na Slovensku. Poradenstvu a audítorstvu sa venuje už 24 rokov. Je dlhoročným členom Asociácie certifikovaných účtovných znalcov (ACCA) v Anglicku a držiteľom diplomu ACCA v medzinárodnom finančnom výkazníctve. V spoločnosti EY pracuje od roku 2004.