Zmiešajte kvapku dezinfekčného prostriedku s aktivátorom, nechajte chvíľu reagovať a potom vypite. Každú hodinu desaťkrát do dňa. „Táto procedúra bola použitá pri prípadoch rakovín dostatočne často, aby sme sa mohli presvedčiť, že ide o doteraz najúspešnejší postup proti život ohrozujúcemu ochoreniu,“ píše sa na internetovej stránke kvapkymms.sk.

Tento web propaguje a predáva tzv. Master Mineral Solution – Zázračný minerálny roztok, známy aj ako kvapky MMS. Je to zmes chloritanu sodného a kyseliny citrónovej, ktorá má podľa propagátorov liečiť takmer všetky ochorenia sveta. Od rakoviny, HIV a aids, maláriu, Alzheimerovu chorobu cez kŕčové žily až po opary. Príliš širokospektrálne využitie na to, aby to bola pravda. A základy chémie aj prezrádzajú, že to pravda nie je.

Chloritan sodný, v závislosti od množstva, môže spôsobiť tráviace ťažkosti, vracanie, hnačky, ale aj zlyhanie obličiek. Nie je to pritom len teória. Takéto komplikácie boli v minulosti nahlásené Národnému toxikologickému informačnému centru v Bratislave ľuďmi, ktorí MMS kvapky užívali. Niektorí museli byť aj hospitalizovaní. Nie je tomu ťažké uveriť, ak si uvedomíme, že zo zmesi chloritanu sodného a kyseliny citrónovej sa uvoľňuje oxid chloričitý, čo je v podstate jed.

Nepomohli ani varovania úradov

Pred užívaním kvapiek MMS už v minulosti varovali aj slovenské úrady. Napriek tomu táto pochybná liečebná metóda je na Slovensku stále v kurze. S tým je spojený aj biznis.

Napríklad meno Mareka Števicu, niekdajšieho podpredsedu Strany Slobodné slovo – Nory Mojsovej, sa objavuje pri viacerých stránkach, ktoré propagujú liečebnú teóriu Američana Jima Humbla a „zázračný liečebný“ roztok. Je uvedený ako držiteľ nielen domény kvapkymms.sk, ale aj e-mms.sk, pred ktorou už v roku 2010 varoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Uviedol, že na tejto stránke sa predávajú kvapky MMS, ktorých umiestnenie na slovenský trh nielenže nebolo oznámené, ale aj obsahujú nepovolené formy.

V tom čase úrad proti predajcom nemohol zasiahnuť, lebo stránka bola dočasne pozastavená a predaj presmerovaný na český web, teda mimo pôsobnosti slovenských úradov. O päť rokov neskôr, z rovnakých dôvodov, ÚVZ varoval pred stránkou mmskvapky.sk. Tu ich predávala bratislavská spoločnosť M. Števicu PIKA. V decembri 2015 jej úrad nariadil, okrem iného, likvidáciu predávaných tovarov. Či k tomu došlo, sa však nikdy nedozvedel. Všetka korešpondencia zaslaná firme sa ÚVZ vrátila s uvedením: „adresát neznámy“. PIKA totiž medzičasom zmenila sídlo aj majiteľa.

Nepolapiteľní obchodníci

Hra na mačku a myš pokračuje dodnes. Všetky spomínané stránky sú stále v prevádzke. Web mmskvapky.sk od firmy PIKA prebrala eseročka Chassco Slovakia a zrejme nikoho neprekvapí, že aj za ňou je neúspešný kandidát do Národnej rady SR a podnikateľ M. Števica. Jeho spoločníkom a konateľom firmy je Ján Kotásek. Ten najskôr TRENDU tvrdil, že predávajú dezinfekciu bazénov na stránke s príznačným názvom vyliečsa.sk a že si musí preveriť, či im skutočne patrí aj e-shop mmskvapky.sk. Neskôr J. Kotásek priznal, že ho prevádzkujú od minulého roka.

Chassco Slovakia sa však podľa neho venuje prevažne iným aktivitám a tržby z internetového obchodu tvoria marginálnu časť. Za minulý rok má ísť o zhruba 25-tisíc eur. „V začiatkoch, keď ešte internetový obchod patril predošlej firme, mal celkom vysoké obraty, ale v súčasnosti dvoch ľudí neuživí,“ povedal. S otázkami týkajúcimi sa produktov, ktoré na stránkach predávajú, odkázal na M. Števicu, ktorému mal aj preposlať otázky TRENDU.

M. Števica sa ozval TRENDU telefonicky. K tomu, prečo predávajú kvapky, ktoré úrady nepovoľujú na užívanie a liečenie, nepovedal nič.

Mastičkársky obchod s ľudským strachom alebo keď sa ľudia liečia jedom

Zdroj: SME/Jozef Jakubčo

„Biopotraviny“ s chemikáliami

E-shop firmy Chassco Slovakia okrem zdraviu škodlivých roztokov predáva aj iné „alternatívne“ produkty. Medzi nimi napríklad chemikálie CDS, DMSO či chlórnan vápenatý. Okrem návodu, ako ich užívať, sa človek na tomto webe bližšie nedozvie, čo konkrétne majú liečiť. Konkurenčný e-shop BIOpotraviny RAJ je v tomto smere nápomocnejší. Pri každej chemikálii uvádza link na stránky, kde je vysvetlené, čo liečia a ako sa aplikujú. „Je to zmes ťažko overiteľných faktov až po úplné šarlatánstvo,“ povedal na uvádzané zdroje vedec Róbert Mistrík.

E-shop predáva aj takzvanú Black slave – Čiernu masť, pričom uvádza, že je určená na impregnáciu maliarskeho plátna. Na tej istej stránke je však zároveň možné dokúpiť si knihu o tom, ako táto masť lieči rakovinu. Vedec o Čiernej masti hovorí, že ide o neskutočne 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa