V rozhovore pre TREND riaditeľ IZP Martin Smatana hodnotí, ako na tieto zmeny zaregovali jednotliví hráči na trhu. Stále sa podľa neho nájdu takí, ktorí sa snažia s kontrolórmi verejných zdrojov vybabrať. Napríklad tak, že im nemocnica pošle požiadavku na nákup techniky, ktorú nevedia porovnať.

Vlani bolo obstaraných 103 prístrojov za 24,1 milióna eur. Podarilo sa teda usporiť o 520 percent viac, ako bola cieľová hodnota. Znamená to, že ceny, za ktoré dovtedy nakupovali nemocnice boli ešte viac prestrelené, ako ste čakali?

Nie. Ten nárast súvisí s tým, že keď sme pripravovali v roku 2016 revíziu výdavkov, netušili sme, že dostaneme kapitálové zdroje na obnovu nemocníc a že sa bude v takom veľkom objeme obstarávať. Čo sa ale týka nákupu prístrojov, pokračujeme v benchmarkovaní cien a toto porovnanie aj zverejňujeme na webe ministerstva zdravotníctva. Je to jedna z najväčších chýb, ktorú sme spravili. Odvtedy nám chodia požiadavky na nákup prístrojov, ktoré v zozname nemáme, aby sme ich nevedeli zhodnotiť. Aby som to ilustroval na konkrétnych číslach, kým za predchádzajúce dva roky sme zrušili jedno obstarávanie, za posledné dva mesiace sme tak urobili 24 krát.

Aký má zmysel, že to nemocnice vôbec skúšajú, keď vedia, že im aj tak tender zrušíte?

Možno práve kvôli tomu, že to kontrolujeme za nich, necítia za to zodpovednosť a pošlú nám čokoľvek. Iba prekopírujú podklady od dodávateľa a nechávajú to na nás, aby sme to vyhodnotili.

Pred zavedením centrálneho obstarávania prístrojov nemocnice nakupovali CT-čka o 30 až 50 percent drahšie. Je také ťažké urobiť si porovnanie cien, keď tomu tak bolo?

Je to dobrá otázka, ktorou sme sa sami na inštitúte zaoberali. Istý čas sme uvažovali nad tým, že to prestaneme robiť. Že by sme iba aktualizovali databázu prístrojov s cenami a všetko ostatné by sme nechali na nemocnice, pričom ich manažment by bol cez bonusy a malusy motivovaný, aby si ustrážil ceny nákupov. Porovnanie cien nie je ťažké, ale je to veľmi časovo náročné. Je preto lepšie, ak dáta zbierame centrálne a spracovávame. To, že nemocniciam musíme opravovať súťažné podmienky a rušiť im nákupy, považujem ale za absurdné.

Ak by ste to teda pustili z rúk, opäť by sa začalo neefektívne nakupovať?

Je zrejmé aj z tých dát,

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa