Ako vznikol problém so zdražovaním energií?

ÚRSO urobil takú menšiu revolúciu v tarifách. Zvýraznil v niektorých prípadoch fixnú zložku a v niektorých variabilnú. Na západnom Slovensku výrazne zvýšil variabilnú zložku a jemne znížil fixnú, na ďalších dvoch územiach to urobil naopak.

ÚRSO sa obhajuje tým, že priemerná cena energií klesá a distribučné spoločnosti zarobia menej.

Lenže pre jednotlivcov sú to drastické zmeny. Mali nejaké historické zvyklosti, mali svoju tarifu, vedeli, čo môžu čakať, každý rok sa to posúvalo o dve až tri percentá hore alebo dole a v podstate s tým spolunažívali. Ak idú náklady domácnosti hore o 30 percent, neviem, či to je citlivý krok.

Akú logiku vidíte v konaní úradu?

Nepočul som zo strany ÚRSO argument, ktorý by ma presvedčil o tom, že to nejakú logiku má. Skôr si myslím, že ÚRSO sa hrá s globálnymi číslami, že distribučka má dostať určitú sumu peňazí a je na nej, ako si to rozdelí.

Keď sme začali oponovať, prvé vyhlásenie pána Holjenčíka bolo, že domácnosti by si mali zvážiť, akú tarifu si vyberú. Realita je taká, že na západnom a východnom Slovensku si môžu vybrať z jednej tarify, na strednom z troch. Po týždni, keď do toho médiá búšili, bol druhý argument, že sledujeme energetickú efektívnosť, aby občan šetril. Ale to má čiastočnú logiku na západnom Slovensku, lebo čím je vyššia variabilná zložka ceny, tým má väčší priestor na úsporu. Ale keď sa kladie dôraz na fixnú zložku, šetriť je zbytočné.

Úrad zjednotil tarify, avšak ponechal tú hlúposť, že distribučná spoločnosť sa môže rozhodnúť, ktoré tarify neobsadí a ktoré obsadí

Kde urobil úrad chybu?

Že si to nedosledoval. Celá príčina toho chaosu je aj zmena tarifikácie. Úrad vydal novú regulačnú politiku na roky 2017 – 2021.

Čo si nedosledoval?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa