Maroš Šefčovič je už celé desaťročie najvyššie postaveným Slovákom v Európskej únii. Keď mu na jeseň minulého roku nevyšiel pokus, aby sa stal lídrom kandidátky socialistov na funkciu predsedu Európskej komisie, v januári tohto roku prijal ponuku Roberta Fica a strany Smer-SD, aby kandididoval na post najvyššie postaveného Slováka v Slovenskej republike.

Je nepochybné, že M. Šefčovič má veľa osobných predpokladov na to, aby dobre vykonával povinnosti hlavy štátu. Je ambiciózny, pracovitý, rýchlo sa učí, je výkonný, dokáže si získať spojencov a priateľov, príjemne pôsobí na ľudí a dá sa považovať za človeka dobrej vôle. Ale pretože bol celý život diplomatom, už ho to osobnostne poznamenalo. Má sklon veľa hovoriť a málo povedať, vyhýba sa tomu, aby zaujal k veciam jasné stanovisko, a prispôsobuje sa prostrediu.

V Bruseli je vzorný Európan, ktorý si dokonale osvojil úniovú hodnotovú výbavu, preto je tam rešpektovaný a uznávaný. Ale na Slovensku prijal prezidentskú nomináciu od politika, ktorého odklon od európskych hodnôt je dlhodobo známy. A čo je horšie – každým dňom sa prehlbuje. V kampani preto vystupuje ako doktor Jekyll (Brusel), ale aj ako pán Hyde (Smer).

Otázka, či za prezidenta kandiduje M. Šefčovič, ako ho poznajú v Bruseli, alebo M. Šefčovič, ktorý je osobným priateľom expremiéra R. Fica, je zásadná a odpoveď na ňu bude mať rozhodujúci vplyv na to, či v súťaži o najvyššiu funkciu v štáte uspeje.

Ambiciózny a pracovitý

Zo životopisu M. Šefčoviča sú jasné dve veci – vždy

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa