Návrh vynovenej súdnej mapy, ktorej úlohou je nielen vyšší justičný výkon, vyvolal značný rozruch. Proti zmenám sa postavili stovky sudcov z celého Slovenska, ktorí žiadali, aby ministerstvo spravodlivosti počkalo a spustilo ďalšie kolo debát. Šéfka rezortu Mária Kolíková (Za ľudí) podľa informácií, ktoré má TREND k dispozícii, neplánuje príliš ustupovať. O pripomienkach je však ochotná diskutovať. Do situácie môže vstúpiť vrcholová politika, návrh je totiž stále iba v pripomienkovom konaní a až koaličné rokovania ukážu, akú podporu majú ministerkine zámery.

Téma efektivity justície nie je na stole prvý deň. Rezort spravodlivosti avizoval zmeny v organizácii súdov už v programovom vyhlásení vlády a vlani na jeseň predstavil aj konkrétny návrh. Ten redukuje najmä počty okresných súdov, ktorých je na Slovensku v súčasnosti 54. Po novom ich má byť 30 a upraviť sa má aj fungovanie krajských pracovísk.

sud
Neprehliadnite

Vynovená súdna mapa kompletne prekreslí slovenskú justíciu

Práve zásah do krajských súdov vyvolal najväčšiu vlnu nevôle sudcov. Nepáči sa im napríklad to, že M. Kolíková hovorí o sprievodnom antikorupčnom efekte. Podľa nich je to ukazovanie prstom. Naše súdnictvo zažilo pritom v minulom roku rozsiahle zatýkanie, ktoré nemá v histórii samostatnosti štátu obdobu. Desiatky sudcov a sudkýň skončili v putách. Obvinení sú z najmä z korupcie či ovplyvňovania kolegov. Nápad o premiestnení odvolacích súdov z najväčších miest, teda z Bratislavy a Košíc, má svoju logiku, i keď sa dá hovoriť skôr o politickom rozhodnutí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa