Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo strany Za ľudí zobrala svoj mandát vážne. V prvom roku vlády lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča dala na stôl prakticky všetko, čo mala nalinajkované v programovom vyhlásení. Na spokojnosť má viacero dôvodov. Jej práca obstojí aj v porovnaní s jej predchodcami či predchodkyňami, rozsahom zmien dokonca hravo prekonala dlhoročnú populárnu tvár ministerstva spravodlivosti Luciu Žitňanskú.

Predchádzajúca vláda Igora Matoviča veľa dôvodov na úsmev nemala. Ak sa jej v niečom darilo, tak to bola spravodlivosť a tej sa darí aj vo vynovenej vláde Eduarda Hegera. Väčšina ministrov skôr prešľapuje na mieste, čaká sa na daňovú reformu, reorganizáciu Policajného zboru, zmeny v školstve a ďalšie kľúčové novely. M. Kolíková v rozhovore pre TREND hodnotí nielen silnejúcu kritiku opatrení, ktoré navrhla, ale zo strany sudcov aj aktuálnu tému viacerých trestnoprávnych inštitútov. Podľa nej je dôležité, aby súčasná politická garnitúra pokračovala až do roku 2024. V opačnom prípade by justičné novely zapadli prachom.

Zásadné opatrenia ste už položili na stôl. Je to preto, že čo vláda nestihne v prvom roku, skončí sa neúspechom?

Ak sa snažíte priniesť reformy, pri ktorých je na zavedenie do praxe nevyhnutný istý čas, je dôležité, aby sa predstavili čo najskôr vrátane schválenia parlamentom. Nejde totiž iba o zmeny v texte zákona, ide skôr o ich uvedenie do života.

Plánujete predstaviť aj ďalšie zmeny?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa