Skaždou novou vládnou garnitúrou sa hromadne vymieňajú aj jej nominanti v štátnych podnikoch. Generálni manažéri, predsedovia, členovia predstavenstiev aj dozorných rád v desiatkach organizácií musia zo svojich postov odísť, pretože ako nominanti predchádzajúcej vlády nemajú dôveru víťazov volieb. Je to pochopiteľné, a predsa sporné. Plošnou výmenou všetkých štátnych manažérov sa totiž opäť len vytvorí priestor, aby do funkcií zasadli noví nominanti, ktorých politická lojálnosť je často dôležitejšia ako odbornosť. Nová vláda premiéra Igora Matoviča to chce zmeniť. Chce skoncovať aj so zlatými padákmi na rozlúčku s funkciou. Tie sú však už dnes minulosťou.

Štedré zbohom

Keď sa v roku 2012 lúčili s funkciou nominanti ministerstva dopravy v troch štátnych spoločnostiach, mali dostať na rozlúčku viac ako milión eur. V médiách sa riešil najmä prípad bývalej šéfky Slovenskej pošty Marcely Hrdej, ktorá mala pri odchode podľa zmluvy nárok takmer na 180-tisíc eur. Po hlasnej kritike vedenie ministerstva tento zlatý padák nedopustilo a pani Hrdá odišla s výrazne nižšou sumou. Na jej príklade však dobre vidieť, aký dôležitý je v takejto situácii výber konkrétnych slov. Samotné odstupné pre šéfku pošty totiž malo predstavovať len malý zlomok celkovej sumy. Najväčšiu časť tvorila kompenzácia za konkurenčnú doložku, ktorá oželenému manažérovi zakazuje na určitý čas pracovať v danom sektore, a odmena za hospodársky výsledok.

Podobne vysoké bolestné mal v tom čase dostať aj bývalý šéf Železničnej spoločnosti Slovensko Pavel Kravec (170-tisíc eur) a člen predstavenstva Pavol Tarcala (107-tisíc eur). Bývalý predseda Predstavenstva Železničnej spoločnosti Cargo Matej Augustín mal odísť s balíkom 154-tisíc eur a osobitne zaujímavý je príbeh podpredsedu predstavenstva tejto firmy Jozefa Pavúka, ktorý mal pri odchode v roku 2010 nárok na 130-tisíc eur. Hoci bol nominantom HZDS, o šesť rokov neskôr mohol sláviť návrat do Carga na pozíciu riaditeľa ako nominant Siete. Vtedajší minister dopravy Roman Brecely sa asi až z mediálnych reakcií dozvedel, koho vymenoval do funkcie, a doslova o pár hodín ho aj odvolal.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa