Je to už osud slovenských médií verejnej služby, že to, či zažívajú lepšie či horšie obdobie, závisí od riaditeľa a jeho zábran nechať zasahovať do chodu rádia a televízie politickú moc. V. Mika v tomto nemal vo vláde Roberta Fica a Andreja Danka ideálnych partnerov. Napriek tomu médiá zažívali počas uplynulých piatich rokov v mnohých aspektoch možno najlepšie časy počas svojej samostatnej existencie.

Z rádia a televízie do RTVS

Keď Václav Mika pred piatimi rokmi uspel vo voľbe v parlamente, do verejnoprávneho prostredia sa vracal. Vyštudovaný ekonóm pracoval v STV v rôznych vedúcich funkciách v rokoch 1986 až 1992, ďalšie dva roky bol riaditeľ kancelárie STV.

Médiám venoval takmer celý profesionálny život. Do roku 1998 pôsobil ako riaditeľ Prvej slovenskej mediálnej agentúry, odkiaľ prešiel do Rádia Expres. Pod jeho vedením sa zo stanice s americkým investorom stal trhový líder. V roku 2006 mu televízna skupina CME ponúkla miesto šéfa televízie Markíza po tom, čo konečne vyšachovala tichého spoločníka Pavla Ruska. V súkromnej stanici pôsobil do roku 2010. Po nezhodách s vedením CME, ktorému vtedy šéfoval kontroverzný rumunský manažér Adrian Sarbu, odišiel. Za šéfa RTVS ho parlament zvolil 1. augusta 2012 po rozporuplnom odvolaní Miloslavy Zemkovej.

Nikdy by som to neurobil

Podobne ako jeho predchodca Richard Rybníček v STV, aj Václav Mika získal podporu naprieč politickým spektrom. A postupne ju strácal. Kým R. Rybníček si pohneval najmä umeleckú lobby odstrihnutím finančných tokov, v RTVS začalo byť problémové predovšetkým spravodajstvo. Niežeby Správy RTVS vyťahovali na vládu týždeň čo týždeň novú kauzu. Ale keď sa nejaká prevalila, neprichádzali redakcii spravodajstva príkazy zhora zastaviť reportáže. Ako k tomu v uplynulých týždňoch už stihlo dôjsť pod vedením Mikovho nástupcu Jaroslava Rezníka. Pre padajúci Smer a Andreja Danka zo SNS, ktorý bol po voľbách na vrchole rýchlo získanej moci, to začal byť veľký problém.

Priestor na výmenu šéfa spravodajstva Lukáša Diku prišiel, keď unikol prepis údajných SMS správ medzi ním a politikom Gáborom Grendelom, ktorý sa niesol v možno až príliš priateľskom duchu. Napriek tlakom na jeho odvolanie V. Mika šéfa správ dočasne odstavil od funkcie a nariadil interné vyšetrovanie, ktoré malo preveriť etickosť jeho konania.

„Tak pre mňa téma nestála, či vymeniť, alebo nevymeniť Lukáša Diku. Niektorí sa domnievajú, že to bolo niečo, s čím som zápasil. Nikdy by som to neurobil. Takéto kompromisy sa nerobia, zničila by sa tým celá misia. Už vôbec nie v situácii, ktorá by potvrdila nejakú teóriu. Bol by to precedens, veľmi škodlivý, ktorý by možno zmenil vnímanie toho, čo je nezávislá mediálna personálna politika,“ vysvetľuje V. Mika. Personálnu výmenu neurobil napriek tomu, že mu za to núkali možnosť zotrvať vo vedení aj počas druhého funkčného obdobia.

Dokáže „ukecať“

Ako manažér Václav Mika chváli svoju rozhodnosť a schopnosť uhovoriť kvalitných ľudí, ktorých sa mu podarilo pritiahnuť do RTVS. „V RTVS sa nikdy nestalo, že by bolo vo vedení toľko profesionálov so skúsenosťami aj z komerčnej sféry. Trvalo nejaký čas, kým si na to ľudia zvykli. Možno rok na nás pozerali cez prsty: to sú tí z Expresu, Markízy, čo nám budú rozdávať rozumy. Ale postupne sa to zlomilo a potom boli ľudia z väčšej časti na našej, spoločnej strane,“ hodnotí V. Mika.

Inštitúcia pokračovala v modernizácii techniky, televízna časť sa vysťahovala z výškovej budovy, ktorá bola v havarijnom stave, do zrenovovaných priestorov v areáli STV. Televízii sa podarilo niekoľko projektov, ktoré si vyslúžili všeobecné uznanie, ako napríklad za folklórnu súťaž Zem spieva.

Charizmatického Václava Miku neraz spájali so vstupom do politiky, kde by mohol určite zúročiť svoje známe meno aj výsledky z mediálneho prostredia. V. Mika potvrdil, že v tomto ohľade absolvoval niekoľko rozhovorov, najmä aby tí na strane politiky presondovali jeho názory a postoje. Ak sa na ne priamo opýtate, priamu odpoveď nedostanete. „Ja mám vo svojom hodnotovom svete dosť jasno. Ak mi na niečom záleží, tak na tom, či táto krajina bude fungovať, alebo nie,“ znie všeobecná odpoveď V. Miku.

Dlhoročný manažér médií si chcel dať do konca roka čas na rozmyslenie, kam sa jeho kariéra uberie ďalej. Pred niekoľkými mesiacmi pôsobenie v slovenských médiách už vylúčil, za pravdepodobnejšie označil pôsobenie na niektorom z blízkych trhov. Nevylúčil však ani úplne iný manažérsky projekt v oblasti, ktorá by mu mohla byť blízka.