Pred voľbami v roku 2012 sa intenzívne riešila Gorila, Sasanka a neschopnosť pravice udržať vládu, čo šikovne využil Smer. Do atmosféry všeobecného znechutenia z politiky prišiel s upokojujúcim motívom, že „ľudia si zaslúžia istoty“.

O štyri roky neskôr sa téma predvolebnej kampane ponúkla sama v podobe rekordnej utečeneckej vlny z roku 2015 a zo strašenia migrantmi sa stal predvolebný hit. Keďže Smer počas svojej vlády nadelil istoty hlavne „našim ľuďom“, už pred voľbami 2016 sa formovala veľmi výrazná komunikačná linka nutnosti ukončiť vládu Smeru.

Tento nenaplnený cieľ opozície sa prirodzene prenesie aj do kampane pred voľbami 2020. Po vražde Jána Kuciaka a záplave únikov z Kočnerovho mobilu už bude výzva na výmenu vládnucej garnitúry posilnená násobne silnejšími argumentmi. Smer sa však rozhodol ísť do protiútoku.

Hra na väčšieho mafiána

Tradičné opozičné heslo „lebo Fico“ čiastočne nahradí „lebo Kočner“. Únos štátu a sprivatizovanie polície, prokuratúry a súdnictva v réžii Mariana Kočnera bude nepochybne nosným motívom aktuálnej predvolebnej kampane.

Štart súdneho procesu s obžalovanými z vraždy J. Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorý je naplánovaný na 19. decembra, opäť pripomenie hrôzu tohto zločinu aj tej časti spoločnosti, ktorá sa už z prvotného šoku spamätala. Dá sa predpokladať, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa