Uviedol to po rokovaní vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že Európska komisia (EK) už schválila z nástroja SURE zhruba 660 miliónov eur na tento zámer. Okrem toho má ministerstvo zadefinované aj priority, ktoré by mohli byť financované z Fondu obnovy a odolnosti. „To sú peniaze mimo plánu obnovy, čiže na zavedenie trvalého kurzarbeitu máme dostatočný finančný vankúš na to, aby sme to vedeli prefinancovať. Od roku 2022 by mal nástroj fungovať ako nový fond udržania zamestnanosti. Peniaze z tohto fondu nebudú môcť byť použité na nič iné, len na podporu udržania pracovných miest. Zamestnanec by mal v tomto modeli dostať 80 percent čistej mzdy, pričom 60 percent pôjde z fondu, 20 percent bude financovať zamestnávateľ a 20 percent sa zamestnanec vzdá,“ doplnil M. Krajniak.

Klienti rušia zájazdy na mesiac september

Po zverejnení informácií o rozšírení zoznamu rizikových krajín klienti cestovných kancelárií stornujú zájazdy na mesiac september. Uviedol to prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes.

Medvedev
Zdroj: TASR

Uhlíková daň EÚ vyjde Ruskú federáciu veľmi draho

Moskva v stredu vyjadrila obavy v súvislosti s plánmi EÚ zaviesť takzvanú uhlíkovú daň na svojich hraniciach, lebo Ruskú federáciu, ktorá je závislá od vývozu uhľovodíkov, najmä do Európy, by to vyšlo veľmi draho. „Ochota našich európskych partnerov zaviesť uhlíkovú daň pod zámienkou klimatickej agendy vyvolala obavy v mnohých krajinách,“ uviedol ruský expremiér a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev. Upozornil, že tento krok bude mať veľmi vážne následky aj pre ruskú ekonomiku a pre základné priemyselné odvetvia, ako je hutníctvo, chemický priemysel či energetika. Spresnil, že utrpieť by mohol najmä vývoz ruskej ropy a uhlia. Medvedev uviedol, že finančné straty domácich vývozcov by mohli predstavovať miliardy eur.

dochodcovia
Zdroj: Gettyimages

Na individuálnom dôchodkovom strope je dohoda v koalícii

„Bude stanovený tzv. individuálny dôchodkový strop, to znamená, že každý človek, keď odpracuje 40 rokov, bude mať nárok na dôchodok. Ak niekto bude chcieť pracovať dlhšie, bude môcť pracovať dlhšie do tej výšky, ktorá sa bude meniť podľa priemerného veku dožitia,“ ozrejmil minister práce Milan Krajniak podobu návrhu, ktorý by mal mať podporu aj v koalícii. Nemal by tak platiť dôchodkový strop 64 rokov. Zároveň poznamenal, že by sa mali udiať aj zmeny v druhom pilieri. V súčasnosti podľa jeho slov všetci posielajú peniaze do „celého mešca“. Chcel by umožniť, aby časť z odvodov mohla ísť priamo rodičom ako podpora na dôchodok. Dolaďuje sa napríklad, ako má byť druhý pilier spravovaný, aby boli dôchodky čo najvyššie.

Vývoj miery nezamestnanosti počas koronakrízy
Zdroj: TREND

 

15 %

Česi, ktorí zarábajú do 140-tisíc korún (5 344 eur) mesačne, budú po novom odvádzať z hrubej mzdy daň na úrovni 15 percent. Z príjmu nad touto sumou to bude 23 percent.

7 mil.

Záujem o mobilné platby rastie. Zatiaľ čo vlani ku koncu júna bolo zrealizovaných 1,3 milióna mobilných platieb v objeme 26,8 milióna eur, ku koncu júna tohto roka ľudia uskutočnili mobilom celkovo 7,2 milióna platieb v objeme 164,2 milióna eur

300 €

Vláda schválila zmeny pri 13. dôchodku, ktorý zaviedla ešte bývalá vláda. Po novom bude štátnou sociálnou dávkou a maximálna suma bude 300 eur.

70 %

„Začiatok letnej sezóny bol veľmi zlý. Napriek skutočnosti, že v tom čase už neplatili obmedzenia či iné reštrikcie, prepad v počte prenocovaní a počte návštevníkov bol takmer 70 percent,“ priblížil prezident Zväzu cestovného ruchu SR Marek Harbuľák.

623 €

Minimálna mzda v budúcom roku má byť 623 eur v hrubom, čo predstavuje 57 percent priemernej mzdy v minulom roku. Zvýši sa z tohtoročných 580 eur.

3,6 %

Ceny bytov v polovici tohto roka oproti minulému kvartálu aj napriek kríze vzrástli priemerne o 3,6 percenta. Upozornili na to analytici spoločnosti Nehnuteľnosti.sk.


1. januára 2021 má dôjsť k zásadným zmenám pri uplatňovaní dane z pridanej hodnoty pri elektronickom obchodovaní s tovarom. Po novom sa má zrušiť oslobodenie od dane pri dovoze malých zásielok z tretích štátov, ktorých hodnota nepresahuje
22 eur.

Britský minister financií Rishi Sunak plánuje rozsiahle zvyšovanie daní, aby pomohol pri plátaní veľkej diery vo verejných financiách, ktorú vyhĺbila pandémia nového koronavírusu, uviedli britské médiá.

Nemecká vláda schválila rozšírenie programu podpory miezd na udržanie zamestnanosti (kurzarbeit) a ďalšie opatrenia na pomoc ekonomike pri zotavovaní z dôsledkov pandémie nového koronavírusu. Tieto opatrenia by mali stáť približne 10 miliárd eur. 

České letecké spoločnosti Smartwings a ČSA zo skupiny Smartwings Group podali návrh na vyhlásenie mimoriadneho moratória, teda odloženia splatnosti dlhov. Umožnil im to zákon označovaný ako lex covid na zmiernenie vplyvu pandémie nového koronavírusu.