Nedávno sociálnymi sieťami prebehla dvojica satelitných snímok horskej oblasti Álp. Išl-o o porovnanie tej istej lokality s odstupom jedného roka počas aktuálneho a vlaňajšieho zimného obdobia.

Vyzerali ako zo zrýchleného posunu v čase, tento ich efekt pôsobil až hrozivo. Inak biele vrcholky hôr zo začiatku bežnej zimy nahradili v tomto roku len biele úzke čiarky na zvrásnenej hnedi. Zjazdovky s umelým snehom sa držia zubami-nechtami nad vodou už aj v inak tradičnej lyžiarskej destinácii, akou sú Alpy.

Hoci sa napokon zima stihla pripomenúť v dostatočnej sile aj v tejto sezóne, lyžiarsky trh bude nútený podstúpiť zásadné zmeny. A tie nebudú len kozmetické. Trh v Európe sa totiž v ďalších dekádach pravdepodobne zmení na nepoznanie, keďže v tretine lyžiarskych stredísk môžu nastať už do dvadsiatich rokov nevhodné podmienky na lyžovanie.

A v tých pod nadmorskou výškou 1 700 metrov by sa mala ďalšia expanzia dokonca prehodniť. Budúca generácia tak nebude poznať lyžovačku na svahoch, na ktorých sa učili jej rodičia, pričom to neplatí len pre západnú Európu, ale aj pre Slovensko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa