Lunter našiel kostlivca: spor o milióny pre podnikateľa spájaného s podsvetím

Sučasný krajský šéf Ján Lunter má hlavu v smútku... Zdroj: TASR/Branislav Račko

Peniaze od kraja vymáha firma Akus podnikateľa Ivana Pokorného, ktorého médiá spájali s bratislavským podsvetím, konkrétne so skupinou jakšíkovcov. A to kvôli tomu, že sa jeho meno objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch. On sám v minulosti ich autenticitu spochybnil.

Kauza siaha ešte do konca deväťdesiatych rokov. Pohľadávka vznikla pre starý dlh za rekonštrukciu jedného z domovov sociálnych služieb. Paradoxné je, že kým celá rekonštrukcia mala stáť necelých 50-tisíc eur, kraj už zaplatil vyše päť miliónov eur a o ďalšie milióny sa súdi.

Ako sa to začalo

Ako Akus k pohľadávke prišiel? Ešte v roku 1997 uzavrel Domov sociálnych služieb Úsvit v Detve-Piešti zmluvu o rekonštrukcii. Už vtedy bola zjavne nevýhodná, stavebníkovi Jozefovi Vejčíkovi sa zaviazali zaplatiť 1,5 milióna korún (necelých 50-tisíc eur) za opravu budovy. Neskôr sa cena ešte zvýšila na 3,4 milióna korún.

Lunter našiel kostlivca: spor o milióny pre podnikateľa spájaného s podsvetím

... k múru ho tlačí firma, ktorá ani nemá kancelárie, len schránku. Zdroj: Maňo Štrauch

To samo osebe ešte nebolo nezvyčajné. Neštandardná však bolo zmluvná pokuta, ktorá predstavovala tri percentá denne z omeškania úhrady faktúry. Pre nedostatky na stavbe domova neuhradilo jeho vtedajšie vedenie asi desaťtisíc eur. Následne prehralo súd vo Zvolene a neodvolalo sa.

Bývalý riaditeľ domova Július Feješ, ktorý zmluvu podpisoval, pre rokmi tvrdil, že ide o mega podvod. Bránil sa, že sám sa ocitol v pozícii podvedeného. „Nikdy som 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa