Ľuďom treba vrátiť, čo firme dávajú

Stanislav Čekovský: IT ľudia sú citliví na to, či sa vedenie firmy správa podľa svojich sľubov Zdroj: Milan David

Čo by ste poradili iným firmám, aby mali dostatok záujemcov o prácu?

Treba mať neustále na pamäti, že ľudia musia mať čo najnižšiu mieru nechuti ísť ráno do práce. Tomu treba všetko podriadiť a zabezpečiť vo firme príjemné pracovné prostredie. Dôležitá je tiež spravodlivosť – najdôležitejších ľudí firma často opomína. Treba im vrátiť to, čo firme dávajú.

A do tretice, spoločenská zodpovednosť, hranica medzi slušným a neslušným pôsobením na trhu. Firma sa musí vzdať praktík, ktoré by ju diskvalifikovali v očiach inteligentných ľudí, o ktorých sa uchádza.

Pracovný portál Profesia aktuálne eviduje 13-tisíc inzerátov, ktorými firmy hľadajú pracovníkov v IT. Ako ste sa s týmto problémom vyrovnali?

To číslo je vnútorne dosť štrukturované. Obsahuje množstvo špecializovaných profesií, ktoré pri našich projektoch nevyužívame. Nechcem to ale zľahčovať, ľudia v našom odvetví chýbajú a kvalitní ešte viac. V minulosti rodičia pri výbere škôl počítali s tým, že dobre zarobí právnik a lekár, dnes je v kurze IT. Lenže je veľký rozdiel medzi ítečkárom, ktorý sa naučil programovať, a ítečkárom, ktorý tomu, čo robí, aj rozumie a vie tvoriť. Nás zaujímajú tí kreatívni.

Medziročne ste zvýšili počet zamestnancov zhruba o tretinu na takmer stopäťdesiat. Ako ich získavate?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa