Ministerstvo obrany dostalo ďalšiu pokutu za tender z čias bývalého vedenia, ktorý bol šitý na mieru Bonulu, hovorí nový šéf rezortu Jaroslav Naď (OĽaNO). Po svojom nástupe do úradu sa utvrdil v tom, že obrana bola dojnou kravou záujmových skupín a politikov. Avizuje, že tieto zistenia budú mať aj trestnoprávnu dohru, čomu významne pomáhajú samotní zamestnanci ministerstva. Ako whistlebloweri začali vypovedať, že ich bývalé vedenie nútilo do nekalých praktík.

Na ministerstvo obrany sa vrátil Ľubomír Galko ako odídenec z SaS. To spôsobilo nemalé prekvapenie, keďže ide o človeka, ktorý má množstvo kritikov. Ako sa k vám dostal?

S Ľubomírom Galkom sa poznám dlho. Bol mojím ministrom, keď som pôsobil v rezorte obrany. Veľmi dobre poznám jeho charakterové vlastnosti. Viem, v čom je dobrý i v čom je slabší. Po voľbách ma kontaktoval a spýtal sa, či by mohol nejakým spôsobom v rezorte pomôcť. Po niekoľkých týždňoch som si uvedomil, že korupcia a netransparentnosť sú na ministerstve mimoriadne zažraté a práve jeho skúsenosti z pozície ministra, poslanca i manažéra by to mohli pomôcť vyriešiť. Ak sa pánovi Galkovi niečo skutočne nedá vyčítať, tak je to úprimný boj s korupciou. Keď pôsobil v rezorte, nebola tam ani jedna takáto kauza a veľmi tvrdo išiel po takýchto veciach.

Nie je to pomsta Sulíkovi

Takže ste mu urobili ponuku, aby sa vrátil?

Áno, ale s tým, že si musí urobiť bezpečnostnú previerku, čo je proces úplne mimo mňa. Ak ju dostane, tak mu ponúknem niektorú z alternatív. V hlave mám niekoľko možností a letecké opravovne medzi ne patria.

Má z neho byť bojovník proti korupcii?

Presne tak. V podnikoch spadajúcich pod ministerstvo obrany pracujú odborníci na obchod, techniku, ale potrebujem to zastrešiť človekom, ktorý dohliadne na podstatu zmlúv, ktoré sú tam ešte z minulosti, a oseká napojené pijavice. Tie podniky sú často v strate, majú problém udržať zamestnanosť a napriek tomu neodôvodnene vyplácajú peniaze kade-tade. To sa musí skončiť a verím, že Ľ. Galko to dokáže.

Neprekáža vám, že za jeho éry vojenská tajná služba nelegálne odpočúvala novinárov a ďalších ľudí a premiérka Radičová ho za to odvolala z funkcie?

Treba uviesť, že súd pána Galka vo všetkých bodoch oslobodil a nemal s tým nič spoločné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa