komentár Marián Leško 2017
Zdroj: Maňo Štrauch
komentár Marián Leško 2017

To, čo sa dialo za Plavčana vo veľkom (za 600 miliónov eur z eurofondov), sa za Lubyovej deje v „malom“ (za 33,4 milióna eur zo štátneho rozpočtu). Stimuly na základný výskum, ktoré by mali smerovať na univerzity a ústavy akadémie vied, tečú súkromníkom, ktorí zakladajú pseudovýskumné inštitúcie.

Ale predstava, že sa to deje sofistikovanejšie, nezodpovedá realite. V záujme toho, aby stimuly tiekli správnym ľuďom, ministerstvo pod vedením M. Lubyovej musí prehliadať „omyly“, „nepresnosti“ a „preklepy“, za aké by sa hanbil možno už aj Plavčan.

Hodnotiteľ projektu, ktorý predložila firma dávneho známeho Andreja Danka, najskôr do hodnotenia napísal, že projekt nespĺňa jedno zo základných kritérií. Ale napriek tomu firma Martina Babiara stimul dostala, čo Lubyovej ministerstvo vysvetlilo tým, že zo strany hodnotiteľa „išlo o omyl“.

Vraj to samotný hodnotiteľ potvrdil čestným vyhlásením. Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu sa oprávnene pozastavil nad tým, akým veľkým odborníkom musí byť asi človek, ktorý „omylom uvedie, že žiadosť nespĺňa zákonom stanovené podmienky“.

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Ministerstvo pani Lubyovej má problém nielen s odborníkmi, ktorí si zamieňajú slovo spĺňa so slovom nespĺňa, ale aj s takými, ktorí nevedia ani sčítavať. Jeden z

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa