Stúpol záujem študentov o duál. Stredné školy prestali vzdorovať zmene. Menšie podniky prilákala priama platba tisíc eur za študenta, ktorému poskytnú vzdelanie. Ostáva otázka, či to bude stačiť na to, aby krajina splnila kvótu, ktorou Brusel podmienil milióny eur na podporu duálu. A čo je najdôležitejšie – vydrží systém aj potom, ako štát zastaví dotácie?

Istota po škole

Andrej Hrubčín má devätnásť rokov a v lete nastúpil ako servisný technik do HF Najus v Dubnici nad Váhom. Podnik vyrába stroje pre gumárenský priemysel a Andreja prijal hneď po skončení štúdia bez pohovoru a ešte mu aj priznal vyšší plat ako iným čerstvým absolventom. Dôvod? Ako študent duálneho vzdelávania strávil vo firme polovicu štúdia a výborne pozná kolegov aj prácu.

„Chodím po svete so strojmi, ktoré vyrábame. Keďže sú počítačovo riadené a zložené z mnohých súčiastok, niekto ich musí na mieste poskladať, oživiť a odskúšať,“ vysvetľuje mladík, ktorý zatiaľ služobne vycestoval do Nemecka a Dánska.

Absolvent mechatroniky na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Dubnici nad Váhom patrí medzi prvých „dualistov“ na Slovensku, ktorí vlani a tento rok vyšli zo škôl. Na trhu ich je asi tisícka a aj vďaka nim máme prvé údaje o plusoch a mínusoch systému. „Jediná nevýhoda duálu bola v tom, že som mal pre prax vo firme menej času na školu, ale aj to sa dalo zvládnuť,“ hodnotí s odstupom Andrej.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa