Počas vlády Ivety Radičovej bol riaditeľom Sociálnej poisťovne. Neskôr riadil súkromné nemocnice Svet zdravia investičnej skupiny Penta a Výskumný ústav zváračský. Od vlaňajšieho mája šéfuje štátnemu MH Manažmentu, ktorý je nástupcom zrušeného Fondu národného majetku. Jeho hlavnou úlohou je spravovanie majetku štátu v desiatkach firiem v hodnote takmer štvrť miliardy eur. Jednými z najhodnotnejších aktív MH Manažmentu sú teplárenské podniky v Bratislave, Košiciach, Martine, Trnave, v Žiline a vo Zvolene. Skúsený manažér Ľuboš Lopatka ich prepojil, zefektívnil a chce z nich urobiť prosperujúci štátny biznis. TREND sa s ním v rámci seriálu Ako sa zachraňujú firmy rozprával najmä o transformácii teplární.

Do štátnych teplární ste vniesli nový model riadenia. V čom spočíva?

Vytvorili sme MH Teplárenský holding zastrešujúci šesť teplárenských spoločností vo  vlastníctve štátu. Jeho špecifickosť spočíva v tom, že je takzvaného virtuálneho typu. Nevytvorili sme novú obchodnú spoločnosť. Tento model jednotlivé teplárne akceptujú a už prináša veľa efektov, najmä úspory z rozsahu.

Majú firmy spoločné účtovníctvo?

Je to oveľa širší model. Holding nie je právna entita, služby zabezpečuje prostredníctvom dvoch teplární – Bratislavskej teplárenskej (BAT) a Teplárne Košice (TEKO). Medzi nimi a teplárňami existuje zmluvný vzťah upravujúci poskytovanie služieb a definujúci kompetencie. Ako prvé sme upravili stanovy tak, aby boli jednotné pre všetky teplárne. Potom sme vytvorili dva zmluvné dokumenty. Jeden sa volá Kompetenčný poriadok a druhý je Rámcová zmluva. Teplárne si objednávajú v teplárenskom holdingu služby na dobrovoľnej báze.

A čo riadenie?

Manažment tvorí so mnou sedem ľudí. Ja však nie som ani zamestnaný, ani platený v žiadnej z teplární. Šestica holdingových riaditeľov je zamestnaných v BAT a finančná riaditeľka holdingu v TEKO. Jeden má na starosti financie, druhý ľudské zdroje, ďalší výrobu, obchod, IT a posledný nákup a verejné obstarávania. Všetci zodpovedajú za danú oblasť v príslušnej spoločnosti a súčasne majú koordinačnú funkciu pre celú sieť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa