Nárast internetového predaja a sťažená doprava z Ázie nútia obchodníkov i výrobcov zvyšovať zásoby v skladoch. Práve na Slovensku pritom stále môžu nájsť dosť priestoru s dobrou dostupnosťou a za výhodné ceny, hovorí pre TREND regionálny manažér developerskej spoločnosti Prologis Martin Baláž.

Ktoré trendy na trhu priemyselných nehnuteľností dnes považujete za  najsilnejšie?

Pandémia z roku 2020 ovplyvňuje aj súčasnosť. Prvotnou reakciou trhu bola panika. Developeri zvažovali pozastavenie investícií a pripravovali sa na príchod krízy. V lete sa zistilo, že kríza sa nekoná, práve naopak. Dopyt po logistických priestoroch začal prudko rásť. Vedeli sme, že trendom je prechod retailu do e-commerce, no pandémia ho výrazne urýchlila. Nejde pritom len o Slovensko a Česko, ale o celý svet.

Pandémia zásadne narušila dodávateľské reťazce. Ako sa to prejavilo v dopyte po skladoch?

Vznikla zvýšená potreba zásobiť sa tovarom, pretože dodávky tovaru z Číny alebo Ameriky sa už nepočítajú na týždne, ale na mesiace. Zásoby veľkoobchodníkov a dodávateľov začali výrazne rásť, čo, prirodzene, zvýšilo dopyt po skladových priestoroch. Nárast dopytu pokračoval v minulom roku a cítime ho do dnešného dňa. Na druhej strane tým, že pandémia poznačila logistické trasy, spôsobila aj výrazné zvýšenie stavebných nákladov. Jedna vec je, že materiály stoja výrazne viac, no ani keď sa rozhodnete cenu akceptovať, nemáte záruku, že ich skutočne dostanete. Predĺžili sa tak dodacie lehoty hál.

Aké sú v súčasnosti? Stíhate držať krok s rastúcim dopytom?

V minulosti to bolo približne šesť mesiacov, dnes sme na dvojnásobku. Urobili sme však dobrý ťah, keď sme už pred pár rokmi v Senci kúpili rozsiahle pozemky. Možno povedať, že sme sa predzásobili. Areál v Senci môžeme rozšíriť približne o ďalších 200-tisíc štvorcových metrov hál. Už dnes je to najväčší logistický areál v strednej Európe a môžeme ho ešte o polovicu zväčšiť. Aj v Česku bola pred piatimi rokmi podobná situácia, no dnes tam voľné pozemky prakticky nie sú. Aj vplyvom pandémie sa lokality vypredali. Postaviť dnes logistickú halu v Prahe alebo jej blízkom okolí je veľmi ťažké. Slovensko má v tomto smere stále veľkú výhodu.

Nakoľko dôležitá je pri výstavbe skladu blízkosť mesta?

sklady
Neprehliadnite

Sklady krízou netrpia, rekordne rastú. Novú ponuku brzdia materiály

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa