Lízingové spoločnosti čelili v prvom polroku tohto roka poklesu, ktorý spôsobila pandémia ochorenia Covid-19. V prvom polroku sa objem obchodov, ktoré lízingové spoločnosti -uza-v--reli, dostal na hodnotu 982 miliónov eur. V medziročnom porovnaní je to o 23 percent menej.

„Najväčší medziročný prepad financovania mala podľa očakávania komodita nákladných vozidiel,“ upozorňuje generálny tajomník Asociácie leasingových spoločností (ALS) SR Richard Hollý. Tento segment padol o 49 percent. Lízing strojov a zariadení klesol medziročne o 21 percent a objem obchodov v segmente áut do 3,5 tony klesol o osemnásť percent.

Problém nie je len korona

To, že lízing nákladných vozidiel sa prepadol o polovicu, nie je prekvapenie. Tento segment totiž nezráža na kolená iba pandémia, problémov je v tomto prípade viac. „Táto komodita výrazným poklesom financovania na úrovni od 20 percent prechádza už viac ako rok, presnejšie od júla 2019. Je to však spojené s viacerými faktormi. A koronakríza je len jedným z nich,“ hovorí R. Hollý.

Väčšina klientov lízingoviek ďalší odklad splátok nechce, problémy môžu ešte iba prísť
Neprehliadnite

Väčšina klientov lízingoviek ďalší odklad splátok nechce, problémy môžu ešte iba prísť

Generálny tajomník upozorňuje na to, že sektor lízingu brzdí napríklad vysoké diaľničné mýto, registračné poplatky a takisto náročné odvodové zaťaženie. Niektorí prepravcovia podľa jeho slov znižujú početnosť svojich flotíl, respektíve nové nákladné automobily registrujú v zahraničí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa