„Lipšic sa zbláznil“

Daniel Lipšic a Robert Fico majú niekoľko spoločných koníčkov. Spoločne presadzovali protiústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Obaja v začiatkoch nakazili špeciálne trestné súdnictvo protiústavnosťou. A ešte napríklad ich spoločná záľuba v obhajovaní trestu smrti.

Tento týždeň sa D. Lipšic priblížil k o niečo skúsenejšiemu právnikovi v politike aj nápadom rušiť staré privatizácie. Nedá sa veriť tomu, že D. Lipšic myslí nápad s otváraním osem rokov starej privatizácie Paroplynového cyklu vážne. Na to je príliš vzdelaný a vie, aký chaos by to vytvorilo, a aké sú šance Slovenska s takýmto niečím uspieť. A aké by to pre neho znamenalo náklady, ak by sa takýmto spôsobom naprávali chyby politikov – v čase predaja PPC sedel vo vláde aj minister Lipšic.

Jediné vysvetlenie spočíva vo fakte, že s týmto nápadom prišiel týždeň pred voľbami. No týmto sa to uzavrieť nedá. Hoci ide o zjavné zneužívanie informácií z vyšetrovania na osobnú kampaň, D. Lipšic môže mať v niektorých detailoch pravdu. J

Je ľahko predstaviteľné, že 15-miliardová škoda v starej mene, o ktorej hovoril, je pravdepodobnejšia ako teória Jaroslava Haščáka, že Penta štát nikdy nepoškodila. No už ťažšie je predstaviteľné, ako by niečo také dokazoval prokurátor. Pravda, papier znesie všetko a nedá sa vylúčiť, že ho prokurátor donesie na súd, v rámci vyvolávania zdania aktívnosti.

Ak by to náhodou dopadlo inak a štát by sa podujal zobrať späť, čo predal v súťaži, najviac by sa na tom zabávali onakvejší privatizéri z 90. rokov, ktorí kupovali zásadne za vatikánsku menu. Z právneho pohľadu sa na celý prípad najviac hodia slová rokmi a kauzami ošľahaného šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu: „Pán Lipšic sa zbláznil, pán Lipšic sa načisto zbláznil.“

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 9/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.