Pandémia Covid-19 pozatvárala na niekoľko mesiacov školy na celom svete. Podľa organizácie UNESCO zatvorilo svoje školy plošne 134 štátov a lokálne ďalších 38 štátov. Zatváranie sa dotklo až 98,5 percenta žiakov. Výnimkou nie sú ani slovenské školy, ktorých brány sú zavreté už od polovice marca.

Takýto bezprecedentný krok má ďalekosiahle dôsledky pre deti aj celé rodiny. Nejde len o výpadok v získaných vedomostiach a zručnostiach, ktoré budú žiakom v ďalších ročníkoch chýbať, ale aj o nedostatok sociálneho kontaktu so spolužiakmi, často horší prístup k zdravej strave, konflikty a násilie v izolovaných domácnostiach či ekonomické dôsledky pre celú rodinu, keďže rodičia sú nútení ostať doma na pandemickej OČR.

Kompenzácia školskej dochádzky

Školy a učitelia improvizovali, ako vedeli, a skúšali rôzne formy dištančnej výučby. Vyučovanie sa v podstate premenilo na zasielanie zadaní a samoštúdium pod dohľadom rodičov. Samozrejme, ochota žiakov participovať na takomto improvizovanom modeli vzdelávania bola rôzna. A mnohým žiakom takéto vzdelávanie komplikoval aj fakt, že im chýba prístup k internetu alebo že sa musia o počítač deliť so súrodencami. Zavreté školy sa preto najviac dotkli detí z chudobnejších rodín a zo sociálne znevýhodneného prostredia, u ktorých sa všetky vymenované problémy ešte znásobujú. Ministerstvo školstva začalo preto uvažovať o organizácii letnej školy, ktorá mala kompenzovať výpadok školskej dochádzky. „Chceme ich ponúknuť pre rodičov a deti zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo pre tých, ktorí pociťujú, že v týchto mesiacoch nemali plnohodnotné vzdelávanie,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling. Podobne o letných školách hovorila riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová. „Cieľom je pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a spôsobilostiach detí, ktoré vznikli počas pandémie alebo existovali už predtým,“ povedala. Letné školy mali fungovať na dobrovoľnej báze, rovnako pre školy aj pre žiakov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa