Cestovateľ Jozef Terem, zakladateľ cestovateľského portálu Dobrodruh.sk, hovorí, že aj pri Slovákmi obliehanom Jadrane sa dá kúpanie a vodné športy spojiť s turistikou alebo adrenalínovými aktivitami. Niektoré turistické trasy vedú priamo zo stredísk, ako je to v prípade výstupu na kopec Sveti Jure, kam sa ide priamo z Makarskej.

Chorvátsko – hor sa do hôr a kaňonov

Výstup na kopec Sveti Jure, ktorý je so svojou výškou 1 762 metrov najvyšším vrchom pohoria Biokovo a celkovo tretím najvyšším vrchom v Chorvátsku, je prístupný pre každého. Keď už pre nič iné, tak aspoň preto, lebo pohorie Biokovo je presne to pohorie, ktoré sa vypína priamo nad Makarskou riviérou a cesta na Sveti Jure sa začína aj priamo v letovisku Makarska. Takže koho omrzí pláž, je to výborný tip, ako si urobiť dovolenku aktívnejšou.

Letná dovolenka pri mori inak. S nádielkou adrenalínu

Túra na Bobotov kuk v Čiernej Hore Zdroj: Profimedia.cz

„Ak sa chcete vybrať na Sveti Jure, môžete tak urobiť pešo, autom alebo aj na bicykli. Na kopec vedie aj asfaltová cesta, ktorá sa kľukatí v serpentínach a ponúka fantastické výhľady. Z mesta Makarska je to na vrchol približne 23 kilometrov a stále strmo do kopca. Takže ak sa sem vyberiete na bicykli, riadne si zamakáte, ak teda nejdete na e-biku, ale ľudí, ktorí sem takto chodia, je dosť,“ hovorí J. Terem.

Letná dovolenka pri mori inak. S nádielkou adrenalínu

Výstup na Sveti Jure v Chorvátsku Zdroj: Profimedia.cz

Pešo sa ide po turistickom chodníku z Makarskej a ďalej cez dedinu Veliko Brdo. Ďalej po červenej značke. Červená značka sa pravidelne objavuje na kameňoch popri ceste. J. Terem upozorňuje, že ide o riadny stupák, terén je kamenistý, určite treba mať dobrú obuv. Po väčšinu cesty nie je tieň ani možnosť nabrať vodu, takže treba si zobrať dostatočné zásoby tekutín.

Druhým rizikom je fakt, že počasie v Biokove sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Najmä búrky, ktoré sprevádza množstvo bleskov, sú v tejto časti veľmi nebezpečné. Preto sa odporúča určite si vopred zistiť aktuálnu predpoveď na niekoľko najbližších hodín.

Letná dovolenka pri mori inak. S nádielkou adrenalínu

Zipline v Chorvátsku pri letovisku Omiš Zdroj: Profimedia.cz

Ale všetko, čo stojí za to, si vyžaduje námahu a odriekanie, povedal raz známy slovenský filmár a odmenou za námahu pri výstupe sú v Biokove krásne výhľady.

V inom chorvátskom meste Omiši odporúča J. Terem zipline, teda jazdu na lane. Len tri kilometre od tohto mestečka je cez kaňon rieky Cetina natiahnutých osem oceľových lán v celkovej dĺžke 2 100 metrov. Najdlhšie lano má až 700 metrov a nachádza sa vo výške 150 metrov nad zemou.

„Vašou bojovou úlohou je sa po týchto lanách spustiť rýchlosťou až 65 km/h a možno aj viac... Absolvujete tak tri hodiny adrenalínového pobytu v krásnej prírode,“ hovorí cestovateľ.

Letná dovolenka pri mori inak. S nádielkou adrenalínu

Rafting po rieke Tara Zdroj: Profimedia.cz

Čierna Hora – na lane aj na rafte

Krajina sa v posledných rokoch stáva čoraz obľúbenejšou letnou destináciou Slovákov. Popri krásnom mori však vie Čierna Hora ponúknuť aj množstvo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa