Andrea Letanovská, bývalá poslankyňa a bývalá členka strany Za ľudí, v rozhovore hovorí o dôvodoch, prečo sa dala na politiku, ale aj prečo opustila stranu bývalého prezidenta a vstupuje do nového subjektu. Priznáva, že veľkým sklamaním bola pre ňu práca ministerstva zdravotníctva v krízovom období počas covidu a chýbajúca komunikácia s odbornou verejnosťou – nielen počas covidu, ale aj pri príprave plánu obnovy.

Prečo ste sa dali na politickú dráhu?

Do politiky som sa rozhodla ísť v čase, keď svoju stranu zakladal Andrej Kiska. Asi pol roka sme sa o tom rozprávali a zvažovala som, či áno alebo nie. Politika je podľa mňa cesta, ako mať väčší vplyv na oblasť, v ktorej pracujete. Lekárkou som 27 rokov a mala som možnosť spoznať, ako funguje systém a kde sú jeho nedostatky. Keď chcete mať vplyv na celý systém a pokúšate sa ho zlepšiť, to sa dá robiť jedine cez politiku. Politika je na to najlepší nástroj, lebo prináša systémové zmeny. Takže keď Andrej Kiska zakladal politickú stranu, poznali sme sa už predtým, vedeli sme obaja o tom, že zdravotníctvo je pre nás veľmi blízka téma. Keď ma oslovil, s radosťou som jeho ponuku prijala.

Takže hlavným cieľom vášho vstupu do politiky bolo zlepšiť slovenské zdravotníctvo. Podarilo sa to?

Za ten rok sa to určite nepodarilo. Podarilo sa mi však zložiť veľmi dobrý tím, pripravili sme štruktúru a v niektorých častiach aj detailné návrhy systémovej zmeny zdravotníctva.

Podarilo sa vám niečo z týchto myšlienok realizovať?

Z našich návrhov nebolo nič akceptované, zostalo to iba v štádiu diskusie, pretože ministerstvo buď nemalo kapacitu vôbec tieto veci riešiť, alebo o niektorých čiastkových novelách s nami ani nikto nediskutoval.

Takže v koalícii ste nemali podporu pre zmeny v zdravotníctve?

Spočiatku tá podpora bola lepšia, ku koncu už slabšia. Ale to súviselo s tým, že som bola k niektorým veciam dosť kritická. Po opakovaných snahách riešiť veci interne – komunikáciou s ministerstvom alebo v zdravotníckom výbore – potom kritika odo mňa prišla už aj verejne. Po tejto kritike som podporu na vládnej úrovni už ani nemohla očakávať.

Hovorí sa, že minister zdravotníctva Marek Krajčí nekomunikoval s nikým. Komunikoval aspoň s vami?

Nekomunikoval takmer s nikým a ani so mnou, ani s poslancami. Komunikácia bola veľmi slabá – skôr z donútenia. Keď napríklad od nás potreboval podporu pre svoj návrh zákona, vtedy akoby z donútenia komunikoval. Ale ináč všetky naše snahy stroskotali.

Čo vás prinútilo opustiť stranu Za ľudí?

Bolo to postupné. Po zmene predsedu sa charakter nášho smerovania aj komunikácie, pochopiteľne, zmenil. Andrej Kiska bol pre mňa garanciou určitého ideového nastavenia, čo-to sa úplne logicky zmenilo. Ale táto zmena nebola celkom podľa mojich očakávaní. Určite to nebola apriori prekážka ďalšej spolupráce – veď tá nakoniec trvala až doteraz.

Veronika Remišová ako predsedníčka čoraz menej reprezentovala postoje väčšiny strany
 

Čo teda bolo tou prekážkou?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa