TREND preto v prvom rade zisťoval, či je vôbec objektívne hodnotiť bohatstvo obcí podľa spomínaných kritérií. „Obe kritériá sú dôležité, len sa treba rozhodnúť, ako ich namixovať,“ vysvetľuje analytik inštitútu INEKO Matej Tunega. Podľa neho výška čistého majetku je najlepšou možnosťou, ako údaje priblížiť verejnosti, aby ich bolo možné zrozumiteľne interpretovať.

Výška čistého majetku je súčtom neobežného majetku a rezerv na účtoch, pričom dosiahnutá suma sa znižuje o zadlženie obce vrátane jej dlhodobých záväzkov. „Tento ukazovateľ nepokrýva dokonale všetok majetok obce, no je to relatívne dobrý odhad,“ myslí si analytik, ale dodáva, že podľa tohto ukazovateľa nie je vhodné porovnávať úplne odlišné samosprávy.

Napríklad na konci oboch rebríčkov sú viaceré mestské časti Košíc. Pritom Košice ako druhé najväčšie mesto na Slovensku sa nezdajú veľmi chudobné. V prípade Bratislavy aj Košíc je situácia komplikovanejšia, pretože tieto dve mestá majú aj magistrát, aj veľa mestských častí. Tie si delia nielen kompetencie, ale aj príjmy a majetok. A ten má väčší zvyčajne magistrát. „Pri Bratislave je situácia o niečo vyrovnanejšia, no pre Košice je typické, že magistrát má relatívne vysoký čistý majetok a mestské časti nízky,“ vysvetľuje M. Tunega.

V porovnávaní obcí na základe bežného príjmu na obyvateľa nevidí veľký význam analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda. Tvrdí, že hlavným príjmom obcí nie sú miestne dane, ale podielové dane. „Podielové dane sa síce distribuujú medzi obce aj podľa príslušnosti k veľkostnej kategórii, ale koeficienty sú nastavené tak, že medzi najmenšími obcami a okresnými mestami nie je významný rozdiel v tom, koľko v prepočte na hlavu z podielových daní dostanú,“ vysvetľuje D. Sloboda. Rozdiely v bežných príjmoch na obyvateľa medzi jednotlivými obcami potom vznikajú napríklad na základe toho, či obec prevádzkuje školské zariadenia. 

Chudobné košické sídliská

Dôvody „chudoby“ košických mestských častí vysvetľuje starosta košických Ťahanoviec Ján Nigut zle nastaveným rozdelením finančných príjmov pre rozpočty mestských častí Košíc.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa