Štúdium práva je momentálne na Slovensku akýmsi náhradným plánom. Študenti si vyberajú ľahšie školy, ktoré im zabezpečia skôr titul než kvalitné vzdelanie.

Štyri štátne a k tomu dve súkromné. Dve v Bratislave, potom Trnava, Sládkovičovo, Banská Bystrica a Košice. Tak vyzerá v súčasnosti výpočet právnických fakúlt na Slovensku, ktoré ročne poskytnú trhu práce stovky absolventov. Zásadným problémom nie je to, že by bolo uplatnenie absolventov na bode mrazu, otázna je skôr kvalita ich vzdelávania. Aj časť odborníkov hovorí o tom, že vysokých právnických škôl je u nás jednoducho priveľa.

Väčší počet fakúlt s rovnakým zameraním môže rapídne znížiť kvalitu, štát navyše vzdelávanie vysokoškolákov podporuje miliónovými sumami ročne. Pri právnických fakultách je zaujímavé porovnanie napríklad s Českou republikou, kde majú rovnaký počet štátnych škôl približne na dvojnásobný počet obyvateľov. 

Prísnejšie pravidlá, nové povinnosti

Celá problematika je v rukách ministerstva školstva, redukcie fakúlt zatiaľ vôbec nie sú na stole. Do situácie by mohla výraznejšie prehovoriť Akreditačná komisia, ktorá pripravila viacero opatrení. Veď len nedávno na Slovensku rezonovala téma plagiátov záverečných prác, prísnejšie pravidlá by mohli odstaviť benevolentné univerzity. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa