Dbať o svoje zdravie majú v prvom rade samotní ľudia, no viesť by ich k tomu mal aj štát a zdravotné poisťovne, ktoré majú manažovať zdravotnú starostlivosť o svojich klientov. Národné preventívne programy sú však zamerané na včasné odhalenie závažných ochorení.

Preventívne programy poisťovní cielené priamo na pracujúcich sú skôr jednorazové aktivity. Napríklad im preplácajú kúpele alebo pre nich organizujú takzvané dni zdravia, počas ktorých na pracoviskách robia osvetové prednášky, zdravotné testy, merania či tréningy.

Vo väčšej miere a hlavne súvisle sa o zdravie svojich zamestnancov starajú prevažne zamestnávatelia. Niekedy ich do toho tlačí štát, ako napríklad pri zavedení rekreačných poukazov. Od januára tohto roka musia spoločnosti, ktoré majú 50 a viac ľudí, poskytnúť príspevok na rekreáciu veľkej časti svojich pracovníkov, ktorí o to požiadajú. Aj keď úmyslom bolo podporiť cestovný ruch, nedá sa uprieť, že benefity získajú pracujúci. Náklady zase zamestnávatelia, ročne ide celkovo o desiatky miliónov eur.

Najčastejšie benefity

Potrebu starať sa o zdravie svojich zamestnancov si však spoločnosti uvedomujú aj samy. Vidno to na ponuke firemných benefitov, ktoré sa čoraz viac zameriavajú na zdravý životný štýl a podporu zdravia.

„Všeobecne platí, že zamestnávatelia aj vďaka súčasnej situácii, keď si každý chce udržať lojálnosť svojich ľudí, investujú viac práve do benefitov. Hoci v minulosti sa tými zdravotnými až tak nezaoberali, dnes je to inak. Najčastejšie poskytovaným benefitom z oblasti zdravia sú určite takzvané sick days,“ priblížila hovorkyňa spoločnosti Profesia Nikola Richterová. Profesia prevádzkuje portál pracovných ponúk Profesia.sk.

Tento benefit má k dispozícii

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa