Odbúra stres, agresivitu, vyčistí hlavu, donúti k pohybu. Laser Game alebo Laser Tag je bezpečná a bezkontaktná športovo-spoločenská hra, na ktorú netreba žiadny výstroj, prípravu či kondičku. Špeciálnu vestu a laserovú pušku dostanete na mieste. Vesta má na sebe senzory, ktoré počas hry svietia určitou farbou, podľa toho, ktorého tímu ste členom. Hra sa odohráva v špeciálne vybavených priestoroch, tzv. arénach. K atraktivite priestoru prispievajú svetelné efekty, UV farby, UV svetlá, hmla, tma, reflexné farby, adrenalínová hudba, pretínajúce sa laserové lúče, rekvizity a nasvietené prekážky. Jedna hra trvá zvyčajne 15 minút, dĺžka závisí od hráčov. Ich maximálny počet je 12, minimálny štyria. Hrajú proti sebe v dvoch alebo viacerých družstvách.

Cieľom hry je zasiahnuť senzory na veste protihráčov a nazbierať tak čo najviac bodov. Zasiahnutý hráč je na štyri sekundy vyradený z hry, čo vesta signalizuje zvukom, vibráciou a zhasnutím senzorov. Hráča vtedy nemožno zasiahnuť, čo mu dáva čas nájsť si inú pozíciu v aréne, aby mohol uniknúť súperovi z dostrelu. Hráči tak môžu trénovať postreh, koncentráciu, reflexy, rýchlosť, schopnosť orientovať sa v neznámom prostredí či odvahu riskovať. Zároveň si môžu preveriť úroveň vlastného strategického myslenia, ale aj kondičky.

Laser Game – elektronický paintball

Zdroj: Radka Horynová

Keď dospelých baví hrať sa

Projektový manažér Braňo Gablas vyskúšal arénu Space World v Bratislave. „Bol to adrenalínový zážitok, návrat do detstva. Vo všeobecnosti nemám rád strieľacie hry, lebo môžu u niekoho vzbudzovať falošný pocit, že zastreliť niekoho je vlastne zábava. Tu to však bolo úplne iné. Naháňali sme sa, mierili na svetlá na vestách, schovávali sa, zbierali body. Za 12 minút hry to bolo celkom dosť. Všetci sme vyšli spotení, zadýchaní, ale usmiati. Hrali sme viaceré typy hier a je zaujímavé, ako účastníci menia svoje správanie v závislosti od typu hry. Najlepšie na tom je, že netreba vedieť strieľať, nemusíte byť najrýchlejším, vyhráva ten, kto sa vie najrýchlejšie prispôsobiť danej hre. Okrem toho boli v priestoroch centra aj iné zaujímavé aktivity. Deti sa vyšantili v hre s X-boxom, hádzali virtuálne lopty, dávali si virtuálne boxovacie rany. Bodaj by bolo možné, aby sa všetky spory riešili takto virtuálne.“ Jeho dospelý syn Martin bol prekvapený množstvom pozitívnych ohlasov, ktoré pred vyskúšaním hry počul. „Netušil som, že to môže byť až taká zábava. Laser Game som si maximálne užil. V aréne sa treba schovávať, rýchlo sa pohybovať, zbierať body pre svoj tím. Dali sme si dve hry za sebou, ale podľa mňa by sa to dalo hrať donekonečna. Centrum Space World ma veľmi prekvapilo svojím profesionálnym prístupom. Organizačne a manažérsky dokonale zvládalo veľké skupiny ľudí rôzneho veku a nastavenia. Okrem Laser Game som vyskúšal X-box Kinect, stolný futbal pre viac ako štyroch hráčov. Určite sa sem s kamarátmi ešte vrátim.“ Deti reagovali na hru väčšinou slovami: „Cítil som sa ako v počítačovej hre alebo v sci-fi filme.“ „Dobrá zábava, kedy pôjdeme znovu?“ „Mami, išlo ti to celkom dobre, môžem si sem nabudúce pozvať kamošov na oslavu?“

Laser Game – elektronický paintball

Kvôli svojim deťom

Pre manažérku Janu to bola zvláštna skúsenosť. Je matkou dvoch detí a nemá rada zbrane ani hry s nimi. Napriek tomu išla s deťmi do Laser Game arény v Bratislave. „Bola som milo prekvapená, ako som sa zžila s hrou. Najprv som sa len skrývala, ale po krátkom čase som pochopila, čo mám robiť, aby som nebola zasiahnutá, a ako môžem získať body. Hra bola oveľa akčnejšia, ako som si predstavovala, za 12 minút hry sme mali všetci mokré tričká. Chlapská zostava bola jednoznačne v presile, ale moje druhé miesto v hre na agenta hovorí za všetko. No a u syna som získala ‚body’ za to, že som s ním hrala to, čo má rád. Ak budem mať možnosť, rada si hru zahrám znovu. Uvažujem o zorganizovaní firemnej akcie v Laser Game aréne pre našich zamestnancov.“

Ak vaše dieťa napríklad začalo chodiť do novej školy a chcete mu pomôcť začleniť sa do kolektívu, táto hra je na to celkom vhodná. Spoločný zážitok s novými spolužiakmi vie stmeliť viac ako hra na mobile cez prestávku v škole. A rodičia budú tiež radi, že vytiahnete ich deti na nejakú spoločnú aktivitu.

Laser Game – elektronický paintball

Vesmírne bludisko

Hra vznikla na základe filmu Hviezdne vojny v Austrálii, odkiaľ sa dostala do USA a neskôr aj do západnej Európy. Svojich priaznivcov si už našla aj v Česku, Maďarsku, Poľsku a v roku 2006 dorazila aj na Slovensko. Tvorcovia hry nevyžadujú striktne dodržať veľkosť priestorov ani ich vybavenie. Napríklad v susednom Česku sa dá hrať na dvoch podlažiach s rozlohou 500 štvorcových metrov. Na Slovensku sa hrá väčšinou na ploche 250 – 350 štvorcových metrov, napríklad v Košiciach alebo Liptovskom Mikuláši. V Bratislave sú zatiaľ dve arény, jedna sa nachádza na Račianskej ulici v zábavno-oddychovom centre Space World a druhá pod názvom Laser Arena má svoje priestory v suteréne budovy na Prešovskej ulici. Space World je centrum vhodné pre všetkých od osem rokov. Deti mladšie ako 12 rokov musia prísť v sprievode dospelého. Okrem Laser Areny s rozlohou 350 m2 majú v ponuke zábavno-pohybové aktivity ako biliard, stolný tenis, XXL stolný futbal a X-box Kinect (vaše telo je váš ovládač). Majú tu samostatnú párty miestnosť, bar, organizujú teambuildingy, oslavy, večierky s občerstvením, výzdobou, animátormi. V prípade záujmu vedia celé centrum uzavrieť a prenajať. Otvorené majú sedemkrát v týždni. Cena Laser Game je štyri eurá na osobu za 12 minút hry. Centrum Laser Arena na Prešovskej ulici ponúka okrem samotnej arény aj stolný tenis a stolný futbal pre všetkých návštevníkov zadarmo. K dispozícii majú párty miestnosť s kapacitou 150 ľudí vybavenú projektorom a malým pódiom. Je tak vhodná na koncerty, akcie s DJ-om, narodeninové oslavy, teambuildingy, vianočné akcie, prednášky či semináre. Ďalšia miestnosť, nazvaná klub Na hrane je oddelená od hlavnej časti a má kapacitu 25 osôb. Je tu projektor a PlayStation 3, ktorá je návštevníkom k dispozícii tiež zadarmo. Vyskúšali sme obe bratislavské arény, mali isté odlišnosti v organizácii, zariadení arény aj v type zbraní. V oboch sme videli, že vzorka ľudí, ktorí si chodia tento zážitok vyskúšať, je naozaj pestrá. Od kamarátov (detí aj dospelých) podobného veku cez rodiny, dievčatá nevynímajúc, až po trojgeneračné skupiny ľudí.

Laser Game – elektronický paintball

Dotyk laserom

Pri hre Laser Tag (tag znamená zasiahnuť) nie sú použité žiadne projektily (ako napríklad v airsofte alebo paintballe). Využíva infračervený lúč, netreba sa báť žiadnej bolesti, modrín. Systém je certifikovaný, laser zraku neškodí, má výkon nižší ako 1 mW a dĺžku expozície kratšiu ako 25 ms. Svetlo (lúč), ktoré vidíme pri mierení, je dióda na zameranie a efekt pri hre. Na hru sa odporúča obliecť si niečo tmavšie, aby vás v bludisku nebolo vidieť. Dôležitá je uzavretá športová obuv. Čím viac ľudí je v aréne, tým je lepšia zábava. Profesionálny tím pred začiatkom hry vysvetlí pravidlá, pustí inštruktážne video, pomôže s obliekaním vesty a vysvetlí používanie systémov. Je na hráčoch, či sa rozhodnú pre dva tímy alebo viac a ktorý variant hry si vyberú. Odporúča sa začať s najjednoduchším. Hry majú rôzne variácie, taktické, tímové, individuálne, s ochranným štítom či bez neho, pre začiatočníkov alebo pokročilých. Počas hry sleduje personál priebeh hry na monitore, ak treba, príde dnu a taktne pomôže usmerniť. Hráči dostanú po skončení hry svoju štatistiku, ako sa darilo tímu i jednotlivcom.

Laser Game – elektronický paintball

Zdroj: Milan David

Laser Game vonku

Laser Tag sa dá hrať aj vonku, v lese, na parkovisku, na hrade, v zrúcaninách hradov (napríklad na zrúcanine Studeného hradu na úpätí Jelenca pri Nitre). Laser Tag si možno predstaviť ako hru na vojakov. Každý hráč je vybavený „zbraňou“ „strieľajúcou“ infračervený lúč nesúci špeciálny signál a senzormi schopnými tento signál detekovať. Vďaka neustálemu technickému vývoju je dnes možné aj vo vonkajšom prostredí zasiahnuť protivníka na vzdialenosť vyše 150 metrov (viac ako dĺžka futbalového štadióna). Toto vnáša do hry úplne nové zaujímavé prvky (taktika, tímová spolupráca, význam maskovania sa). Navyše ľubovoľne silný vietor nemá ani najmenší vplyv na presnosť streľby. Existuje množstvo herných scenárov či bojových situácií, ktoré je možné odohrať.

Bez ohľadu na to, ktorý typ hry si hráči zvolia, každá hra je špecifická a neopakovateľná, hráč na chvíľu opúšťa svoju každodennú realitu a je vsadený do situácie a prostredia, kde platia iné hodnoty, prostredia prinášajúceho vzrušenie, napätie, adrenalín, pocit spolupatričnosti k tímu, hlavne však príjemnú zábavu.

Laser Game – elektronický paintball

Arény za hranicami

V Českej republike sú arény dosť rozšírené. Sú v Hradci Králové, Ostrave, Pardubiciach, Olomouci, Zlíne či v Plzni. V Prahe je to napríklad Mercurialaser aréna Praha, Lazerfun Praha s dvoma arénami. V Brne majú arénu v areáli Šport Balkán, kde si okrem Laser Game môžete zahrať squash, bowling, biliard, stolný futbal a šípky. V USA, napríklad v New Yorku, je súčasťou laser arény lezecká stena, bejzbalový trenažér, autodrom, videohry. V thajskom Bangkoku majú na jednom mieste až päť arén, každú zariadenú v inom štýle.

Autorka je spolupracovníčka TRENDU.

SPACE WORLD

Laser Game – elektronický paintball

Bratislava
www.spaceworld.sk
cena: päť eur (dospelý) a štyri eurá (deti)/osoba/12 min.
(štyri – 14 osôb)
po – ne: 10.00 – 22.00 h
biliard, stolný tenis, XXL stolný futbal a X-box Kinect

LASER ARENA

Bratislava
www.laserarena.sk
cena: päť eur (dospelý) a tri eurá (deti)/5 min.
(dve – 12 osôb)
po – so: 13.00 – 00.00 h
ne: 13.00 – 22.00 h
stolný tenis a stolný futbal zdarma

Určené pre...

• teambuildingy

• rodiny s deťmi, so starými rodičmi

• narodeninové oslavy

• partie

• páry

• singles

LASER ARENA

Košice
www.laserarenake.sk
cena: päť eur (dospelý) a tri eurá (deti)/15 min.
(dve – 12 osôb)
po – št: 15.00 – 22.00 h
pi: 14.00 – 22.00 h
so – ne: 14.00 – 22.00 h
paintbal, motokáry, oslavy

LASER ARENA

Liptovský Mikuláš
www.liptovlasers.sk
Cena: šesť eur (dospelý) a štyri eurá (deti)/15 min.
(dve – 12 osôb)
po – ne: 14.00 – 22.00 h
bar, oslavy, teambuildingy

Laser Tag

1. Slovenský Laser-Tagový športový klub
sídlo v Bratislave
organizuje privátne aj verejné Laser Tag akcie

Laser Game – elektronický paintball

V zahraničí...

Mercurialaser aréna Praha, ČR www.mercurialaser.sk
Lazerfun Praha, ČR www.lazerarfunpraha.cz dve arény cena 99 Kč/15 min. (dvaja – 16 hráčov)
Laser game Brno, ČR v areáli Šport Balkán www.laserarena.cz squash, bowling, biliard, stolný futbal, šípky
Laser game Brno, ČR www.lasergamebrno.cz dve arény: strategická a taktická