Termín brexitu, pôvodne stanovený na 29. marca 2019, sa však medzičasom už trikrát posunul. Osamostatnenie krajiny, ktoré začala premiérka a šéfka konzervatívcov Theresa Mayová, mal dotiahnuť jej nástupca Boris Johnson. Do tretice sa mu to nepodarilo a na vystúpenie bez dohody netlačí ani Európska komisia. Nový termín stanovila na 31. január 2020. Vplyv brexitu sa stále nedá presne odhadnúť, treba však očakávať, že komplikácie spôsobí aj dopravným a zasielateľským firmám.

Scenár odchodu ostáva neistý

Niektorí dopravcovia sa už svedomito pripravujú na vystúpenie Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ. Využívajú služby poradenských kancelárií, posilňujú svoje vlastné personálne kapacity a možno tak robia úplne zbytočne. Parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia v Spojenom kráľovstve 12. decembra, môžu spôsobiť, že krajina nakoniec v Európskej únii zotrvá. Po zistení, že brexit negatívne ovplyvní obchodnú bilanciu Spojeného kráľovstva, sa vystúpenie, respektíve nevystúpenie krajiny z EÚ stalo politickou témou číslo jeden.

Ak by krajina po dohode s EÚ zo spoločenstva aj vystúpila, v prvom roku sa zrejme nič zvláštne neudeje. „V prípade odchodu s dohodou začne dňom vystúpenia plynúť 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa