A kto projekt nerozbehol, snaží sa ho rozbehnúť. Aspoň tak sa dá s odstupom pozerať na aktuálnu situáciu na realitnom trhu. Zrýchlenej aktivite pomáhajú aj banky, ktoré zvýšili angažovanosť v projektovom financovaní nehnuteľností.

Hľadanie príležitostí

Krátko po prepuknutí krízy banky utiahli kohútiky a do financovania priemyselných či komerčných nehnuteľností sa veľmi nehrnuli. Situácia sa v posledných rokoch obrátila o 180 stupňov. „Vďaka monetárnej politike Európskej centrálnej banky dochádza k veľmi silnému pretlaku peňazí. A to nielen na úrovni bánk, ale aj napríklad penzijných fondov. Real Estate je jedným z mála odvetví, ktorému poskytujú celkom zaujímavé zhodnotenie,“ vysvetľuje pre TREND Reality Marián Herman, CFO skupiny HB Reavis.

Podľa neho je ochota bánk financovať nové projekty vyššia. A potvrdzujú to aj samy banky. „Rok 2016 bol v porovnaní s rokom 2015 určite aktívnejší. Čiastočne to vidieť na náraste zostatku úverov a najmä na náraste dosiaľ nečerpaných úverov a rozpracovaných úverov,“ približuje Karol Bielovský, ktorý je v Slovenskej sporiteľni zodpovedný za financovanie veľkých realitných projektov.

Lídrom v rebríčku projektového financovania je Tatra banka, ktorá zvýšila objem financovaných nehnuteľností ku koncu minulého roka na necelých 932 miliónov eur, čo je o 23 miliónov viac ako rok predtým. „Rástli sme v objeme poskytnutých úverov aj v počte klientov. Oproti predchádzajúcim rokom sa zvýšil podiel úverov na výstavbu, čo plne odzrkadľuje aktuálny trend na trhu komerčných nehnuteľností,“ vysvetľuje vedúci oddelenia financovania nehnuteľností Tatra banky Vladimír Lakatoš.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa