Rast cien leteniek mal spôsobiť znížený dopyt po lietaní, keďže ľudia sa v dôsledku pandémie boja sadnúť do lietadla a odcestovať na druhý kraj sveta. Na druhej strane však súčasná realita nezodpovedá týmto predpokladom a letenky sa stále dajú kúpiť za extrémne nízke ceny.

Nízkonákladová spoločnosť Ryanair sa z Viedne rozhodla lietať do niektorých európskych destinácií za menej ako desať eur ihneď, ako ohlásila návrat svojich lietadiel na nebo. Posledné roky sledujeme trend mladých ľudí, prevažne študentov, ktorí nemajú problém zbaliť si cestovateľský batoh, kúpiť čo najlacnejšie letenky kamkoľvek a letieť do sveta. A to bez nejakého väčšieho záujmu o luxus ubytovania alebo danej destinácie, jednoducho idú a cestujú. Týmto bezstarostným rýchlym výletom predsa len môže byť koniec, pretože mnohé krajiny využili krízu na to, aby presmerovali cestovateľov na kratšie a stredné vzdialenosti z lietadiel do ekologickejších vlakov.

Lacné lety len na krátko

Aby sme pochopili, prečo to mladí ľudia môžu mať o trochu ťažšie s cestovaním, musíme sa pozrieť na súčasnú situáciu v leteckom priemysle. Samozrejme, že pandémia ochromila nielen mladých, ale všetkých cestovateľov bez rozdielu.

Mladí sa však doteraz spoliehali na akciové lety, ktoré im zabezpečili dostupné a bezpečné výlety po Európe. Prvým zásadným faktorom, prečo bude problém s lacnými letmi, je predsa len nízky dopyt po lietaní. Hoci sa ceny pod tlakom slabého dopytu zatiaľ nezvyšujú, tento pohľad môže byť značne klamlivý. Európske aerolínie – najmä nízkonákladové – sa v súčasnosti snažia lacnými ponukami obnoviť dopyt po lietaní. Dokazujú to ponuky dopravcov, ktorí patria k najväčším v Európe – Ryanair či Wizz Air.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa